Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > Uncategorized > Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!
Mankietówki Golden

Mankietówki Golden

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Według ekspertów aż osiem miliarda ton plastiku zaśmieca Ziemię, z czego niestety większość nie jest biodegradowalna. Z badań wynika, że produkcja plastiku podwoi się w ciągu dwóch najbliższych dekad. Komisja Europejska dostrzegła problem nadmiernej produkcji i zamierza wprowadzić zakaz używania wielu plastikowych produktów – słomek, talerzyków, sztućców i torebek. My także możemy zrobić coś dla dobra naszej Planety! Prezentujemy dwie akcje, na które warto zwrócić uwagę.

Restauracje bez plastikowych słomek

W Polsce zużywanych jest 3 miliony słomek dziennie! Wiele osób może uważać, że ta liczba jest wyolbrzymiona. Arleta Szpula, która jest jedną z pomysłodawców akcji „Tu pijesz bez słomki” wyjaśnia: „W Polsce istnieje blisko 70 tysięcy lokali gastronomicznych i prawie w każdym z nich na barze znajdziemy nielimitowaną ilość słomek.  Wystarczy zatem policzyć, że każda knajpa zużywa dziennie 43 plastikowe . To zupełnie prawdopodobna statystyka, szczególnie że wielu z nas używa słomek również przy okazji domowych imprez”.

Źródło: www.noizz.pl

Aktywistka Arleta Szpula , fundacja Lonely Whale oraz Noizz zainicjowali akcję, której celem jest wycofanie plastikowych słomek z restauracji, kawiarni, pubów i barów. Zdaniem ekspertów wycofanie słomek z lokali usługowym to dobry krok do wyrobienia nawyku dbania o środowisko. Ważne jest, aby konsumenci zrozumieli, że muszą zwracać uwagę na to co kupują i muszą ograniczyć zakup produktów zapakowanych w plastikowe opakowania.

Akcja „Tu pijesz bez słomki” dąży do tego, aby Polska stała się jednym z pierwszych państw, które ograniczą stosowanie plastikowych słomek. Na ich stronie internetowej można znaleźć mapę barów, restauracji, kawiarni i pubów, w których nie używane są już słomki z plastiku. W spocie promującym akcję wzięło udział wiele znanych osób m.in. Anja Rubik, Hubert Urbański, Krzysztof Gonciarz, Robert Biedroń i Maffashion. Prowadzisz lokal usługowy? Dołącz do akcji! Więcej informacji na stronie https://noizz.pl/bezslomki.

Polskie plaże bez plastiku

Druga inicjatywa o której warto wspomnieć to akcja zorganizowana przez autorkę bloga Proste Miasta. Pomysłodawczyni zachęca: „Zamiast wybierać z piasku muszelki czy kamyczki, o których i tak zapomina się po powrocie z urlopu, wypatrujcie korków od butelek, połamanych łyżeczek do lodów, patyczków od lizaków (jest ich zaskakująco dużo), pękniętych balonów, fragmentów zabawek i foremek do piasku”.

Źródło: Proste Miasta

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że 85% wszystkich śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne. Istnieją pesymistyczne dane, z których wynika, że już za 32 lata w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb. Co więcej aż 99% morskich ptaków choć raz w życiu zje plastikowy element. Dlatego tak ważne jest sprzątanie zbiorników wodnych i usuwanie tworzyw sztucznych.

Wakacje już się skończyły, ale akcja trwa dalej! Zacznijmy od małych rzeczy – podnieśmy plastik. Inicjatywa „Zbieram plastik na plaży” zachęca do sprzątania terenów przy zbiornikach wodnych i ukazuje, że nawet małe zaangażowanie każdego z nas może dać duży efekt. My zachęcamy do sprzątania nie tylko plaż! Niestety problem zaśmiecania tyczy się parków, lasów i ulic.

Recyklingowa choinka i Piknik Ekoodpowiedzialni

Deko Eko także chętnie inicjuje akcje mające na celu zwrócenie uwagi na produkcję ogromnej ilości opakowań oraz brak segregacji odpadów. Dla pracowników firmy Polpharma zorganizowaliśmy firmowe warsztaty z upcyklingu, podczas których tworzono ozdoby choinkowe. Ozdoby te wykonane zostały w 100% z materiałów przeznaczonych do utylizacji. Powstały bombki z opakowań leków, kolorowe kule z kawałków blistrów, lampiony z folii PCV do przechowywania ampułek oraz łańcuchy z pustych kapsułek.

Kolejna inicjatywa, którą mieliśmy przyjemność zorganizować to Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialni, który odbył się na terenie Katowickiego Parku Leśnego. W trakcie warsztatów EKO-ZABAWKI uczyliśmy dzieci jak dbać o środowisko oraz dlaczego ważna jest segregacja śmieci. Pokazaliśmy jak z kartonowych pudełek, plastikowych butelek, metalowych puszek i płyt CD stworzyć unikalne zabawki.

 

Zachęcamy wszystkich do brania udziału w akcjach, których celem jest ograniczenie negatywnych skutków na naszą Planetę. Nie od razu musimy pozbywać się wszystkich plastikowych produktów z naszego życia. Ważne jest wypracowanie nawyku troski o nasze środowisko oraz zrozumienie, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej.

 

Źródło:

https://noizz.pl

https:/prostemiasta.pl

Przeczytaj również
USHIRIKA – inicjatywa polskiej artystki Alicji Wysockiej

USHIRIKA – inicjatywa polskiej artystki Alicji Wysockiej

Kupując plecaki USHIRIKA, można zapewnić miejsce pracy kenijskim kobietom. USHIRIKA to inicjatywa artystki Alicji Wysockiej ze wsp...

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Zapraszamy na prelekcję "Upcykling jako innowacyjny trend w sztuce, designie i odpowiedzialnym biznesie" 6 lipca, 17:00-17:45 na E...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl