Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > Uncategorized > Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!
organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Według ekspertów aż osiem miliarda ton plastiku zaśmieca Ziemię, z czego niestety większość nie jest biodegradowalna. Z badań wynika, że produkcja plastiku podwoi się w ciągu dwóch najbliższych dekad. Komisja Europejska dostrzegła problem nadmiernej produkcji i zamierza wprowadzić zakaz używania wielu plastikowych produktów – słomek, talerzyków, sztućców i torebek. My także możemy zrobić coś dla dobra naszej Planety! Prezentujemy dwie akcje, na które warto zwrócić uwagę.

Restauracje bez plastikowych słomek

W Polsce zużywanych jest 3 miliony słomek dziennie! Wiele osób może uważać, że ta liczba jest wyolbrzymiona. Arleta Szpula, która jest jedną z pomysłodawców akcji „Tu pijesz bez słomki” wyjaśnia: „W Polsce istnieje blisko 70 tysięcy lokali gastronomicznych i prawie w każdym z nich na barze znajdziemy nielimitowaną ilość słomek.  Wystarczy zatem policzyć, że każda knajpa zużywa dziennie 43 plastikowe . To zupełnie prawdopodobna statystyka, szczególnie że wielu z nas używa słomek również przy okazji domowych imprez”.

Źródło: www.noizz.pl

Aktywistka Arleta Szpula , fundacja Lonely Whale oraz Noizz zainicjowali akcję, której celem jest wycofanie plastikowych słomek z restauracji, kawiarni, pubów i barów. Zdaniem ekspertów wycofanie słomek z lokali usługowym to dobry krok do wyrobienia nawyku dbania o środowisko. Ważne jest, aby konsumenci zrozumieli, że muszą zwracać uwagę na to co kupują i muszą ograniczyć zakup produktów zapakowanych w plastikowe opakowania.

Akcja „Tu pijesz bez słomki” dąży do tego, aby Polska stała się jednym z pierwszych państw, które ograniczą stosowanie plastikowych słomek. Na ich stronie internetowej można znaleźć mapę barów, restauracji, kawiarni i pubów, w których nie używane są już słomki z plastiku. W spocie promującym akcję wzięło udział wiele znanych osób m.in. Anja Rubik, Hubert Urbański, Krzysztof Gonciarz, Robert Biedroń i Maffashion. Prowadzisz lokal usługowy? Dołącz do akcji! Więcej informacji na stronie https://noizz.pl/bezslomki.

Polskie plaże bez plastiku

Druga inicjatywa o której warto wspomnieć to akcja zorganizowana przez autorkę bloga Proste Miasta. Pomysłodawczyni zachęca: „Zamiast wybierać z piasku muszelki czy kamyczki, o których i tak zapomina się po powrocie z urlopu, wypatrujcie korków od butelek, połamanych łyżeczek do lodów, patyczków od lizaków (jest ich zaskakująco dużo), pękniętych balonów, fragmentów zabawek i foremek do piasku”.

Źródło: Proste Miasta

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że 85% wszystkich śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne. Istnieją pesymistyczne dane, z których wynika, że już za 32 lata w oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż ryb. Co więcej aż 99% morskich ptaków choć raz w życiu zje plastikowy element. Dlatego tak ważne jest sprzątanie zbiorników wodnych i usuwanie tworzyw sztucznych.

Wakacje już się skończyły, ale akcja trwa dalej! Zacznijmy od małych rzeczy – podnieśmy plastik. Inicjatywa „Zbieram plastik na plaży” zachęca do sprzątania terenów przy zbiornikach wodnych i ukazuje, że nawet małe zaangażowanie każdego z nas może dać duży efekt. My zachęcamy do sprzątania nie tylko plaż! Niestety problem zaśmiecania tyczy się parków, lasów i ulic.

Recyklingowa choinka i Piknik Ekoodpowiedzialni

Deko Eko także chętnie inicjuje akcje mające na celu zwrócenie uwagi na produkcję ogromnej ilości opakowań oraz brak segregacji odpadów. Dla pracowników firmy Polpharma zorganizowaliśmy firmowe warsztaty z upcyklingu, podczas których tworzono ozdoby choinkowe. Ozdoby te wykonane zostały w 100% z materiałów przeznaczonych do utylizacji. Powstały bombki z opakowań leków, kolorowe kule z kawałków blistrów, lampiony z folii PCV do przechowywania ampułek oraz łańcuchy z pustych kapsułek.

Kolejna inicjatywa, którą mieliśmy przyjemność zorganizować to Piknik Rodzinny Ekoodpowiedzialni, który odbył się na terenie Katowickiego Parku Leśnego. W trakcie warsztatów EKO-ZABAWKI uczyliśmy dzieci jak dbać o środowisko oraz dlaczego ważna jest segregacja śmieci. Pokazaliśmy jak z kartonowych pudełek, plastikowych butelek, metalowych puszek i płyt CD stworzyć unikalne zabawki.

 

Zachęcamy wszystkich do brania udziału w akcjach, których celem jest ograniczenie negatywnych skutków na naszą Planetę. Nie od razu musimy pozbywać się wszystkich plastikowych produktów z naszego życia. Ważne jest wypracowanie nawyku troski o nasze środowisko oraz zrozumienie, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej.

 

Źródło:

https://noizz.pl

https:/prostemiasta.pl

Przeczytaj również
Planowane zmiany w ustawie śmieciowej.

Planowane zmiany w ustawie śmieciowej.

Ministerstwo Środowiska rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku oraz czystości w gminach - tzw. ustawy śmiec...

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Zapraszamy na prelekcję "Upcykling jako innowacyjny trend w sztuce, designie i odpowiedzialnym biznesie" 6 lipca, 17:00-17:45 na E...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl