Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SZTUKA ZE ŚMIECI > Barbara Franc – rzeźby z recklingu
SPÓDNICA_BRĄZOWO_CZARNA

SPÓDNICA_BRĄZOWO_CZARNA

LEGGINSY_NADRUK_PAWIE

LEGGINSY_NADRUK_PAWIE

Rockowe kredki

Rockowe kredki

Barbara Franc – rzeźby z recklingu

Barbara Franc – rzeźby z recklingu

Chciałabym zaprezentować Wam sylwetkę kolejnej wielkiej artystki zajmującej się art recyklingiem. Sztuka ze śmieci to bez wątpienia najbardziej ambitna i efektowna forma recyklingu, która wiele mówi nam zarówno o odpowiedzialności za tworzone przez siebie odpady jak i cudownych, niezliczonych możliwościach, jakie daje nam zbieractwo i segregacja zużytych materiałów.

Barbara Franc https://barbarafranc.co.uk/ to rzeźbiarka z Londynu, która fascynuje się tworzeniem trójwymiarowych zwierząt z materiałów z recyklingu takich jak kawałki metalu, puszek, części zegarków etc. Dlaczego taki dobór materiałów? Jak sama mówi fascynuje ją wyzwanie, jakim jest przekształcanie czegoś bezużytecznego w coś nowego i ekscytującego.

Barbara studiowała kierunek o nazwie “life drawing” w Morley College of Art w latach 70′ pod kierunkiem profesorów Maggie Hambling i John Bellany. Następnie w latach 80′ rzeźbę w Richmond College. Natomiast największy wpływ na jej ścieżkę kariery miała inspirująca rzeźbiarka brytyjska – mentor artystki – Mary Orrom, która do swoich prac używała znaczącą ilość różnorodnych materiałów i środków wyrażając przez swoje prace emocjonalną bliskość człowieka z naturą.

Barbara połączyła zamiłowanie swojej {reklama}mentorki do eksperymentowania z materiałami ze swoją własną fascynacją zwierzęcymi kształtami i formami tworząc niezwykłe trójwymiarowe dzieła:

PTAKI

Wszystkie dzieła artystki to rzeczywistych rozmiarów ptaki zbudowane z niezwykłą precyzją odwzorowujące niemalże idealnie naturę. Zadziwiające, że powstały z drutu i materiałów recyklingowych!

great-tit

tumblr_mi2lgb0vqy1qzv12bo3_r1_1280

military-macaw-mark

leeds-long-tailed-tits-3

green-macaw-ii

bl-hyacinth-macaw

barbara-franc-scrap-metal

KONIE

Poniższe okazy powstały ze zużytych kawałków metali, kabli i drutów, puszek, pozostałości ze starych zegarów, kluczy etc.

tumblr_mi2lgb0vqy1qzv12bo6_r1_1280

ride-on-a-fine-horse-1

little-horse-3

little-horse-2

Psy

dog-who-laughed-to-see-such-fun-50cm-high-x-70cm-long

rufus-detail

the-little-dog-laughed-to-see-such-fun-3

“I have always been fascinated by the shapes and sculptural forms of animals, they present a never-ending source of inspiration to me. I try to capture a feeling of their movement and presence in my sculpture. For this I use wire and other materials in a way that suggests drawing in three dimensions. This allows me greater freedom to add changes whenever I want during the construction to keep the feeling fluid and to reflect the diversity of movement and form. I increasingly use recycled and discarded materials as I enjoy the challenge of transforming something with a past history into something new and exciting..” – Barbara Franc

Przeczytaj również
Art recykling – wprowadzenie

Art recykling – wprowadzenie

Czy da się połączyć ekologię ze sztuką, a śmieciom nadać nową, piekną formę? Okazuje się, że można! Robi to już kilkudziesięciu po...

„Trash people” by HA Schultz

„Trash people” by HA Schultz

Hans-Jürgen Schult’s, znany jako HA Schult to niemiecki artysta, który bardzo często używa odpadów do swojej sztuki. W 1996 roku s...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl