Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > UPCYKLING, EKO WNĘTRZA > Fabryka palet czyli o twórczym UPcyklingu

Fabryka palet czyli o twórczym UPcyklingu

Fabryka palet czyli o twórczym UPcyklingu

Olga Szkolnicka 2014-02-04

Aby tworzyć meble z recyklingu nie trzeba być zawodowym stolarzem! Produkty, które przetwarza Fabryka Palet są ogólnodostępne i bardzo często są już spisane na straty. Potrzeba jedynie odrobinę wyobraźni, by tchnąć w nie nowego ducha.

Fabrykę tworzą Agnieszka i Łukasz, którzy zainspirowani akcesoriami i dekoracjami w stylu skandynawskim postanowili nadać starym przedmiotom nowe życie. Pierwsze meble stworzyli na użytek własny. Koncepcja do tego stopnia spodobała się znajomym i rodzinie, że wkrótce ich manufaktura zyskała nazwę, fanpage i pierwszych klientów.

Na początku był stół

-Nigdy wcześniej nie przerabialiśmy mebli, cala przygoda zaczęła się w związku z zakupem mieszkania, nie starczyło kasy na wszystko i tak powstał pierwszy stół z palety – opowiada Agnieszka Zdanowska. – Znajomi zaczęli pytać, skąd to się wzięło, gdzie to można kupić i tak powstał fanpage na Facebooku i pierwsze zamówienia – streszcza w jednym zdaniu powstanie Fabryki Palet. Fanpage od początku cieszył się szerokim zainteresowaniem. Dosyć szybko pojawiły się zapytania i zamówienia na meble, więc Fabryce nie pozostało nic innego jak zaangażować się profesjonalnie w ich realizację.

Przetwarzamy, co się da

Ale FP to nie tylko meble stworzone z palet. Na warsztat brane są również skrzynki po owocach, szpule po kablach i wszystko, co można wykorzystać i przerobić.
Każdy mebel robiony jest ręcznie. Inspiracje pochodzą zarówno ze Skandynawii, {reklama}jak i powstają w trakcie wykonywania jakiegoś przedmiotu. Palety pochodzą ze skupu. – Staramy się używać takich, które były krótko użytkowane. Skrzynki kupujemy od sadowników, staramy się odzyskiwać tzw. śmieci – dodaje z uśmiechem Agnieszka.
Aby zabrać się za tego typu rękodzieło, oprócz samego pomysłu i chęci konieczne jest jeszcze miejsce na ,,warsztat”. Może być nim garaż, strych czy nieużywany pokój z oświetleniem i dostępem do prądu. Dodatkowo trzeba się zaopatrzyć w takie urządzenia jak szlifierka, wiertarka i wkrętarka. Kolejną istotną rzeczą są surowce i tu mogą zacząć się trudności, jednak przy odrobinie wysiłku uda nam się je pokonać. Paletę czy skrzynkę należy wyczyścić, osuszyć, usunąć drzazgi i nierówności. Oszlifować boki, zaimpregnować i pomalować. Do wykończenia przydadzą się również takie narzędzia jak młotek, gwoździe, śrubokręt oraz lakiery, bejce, farby…i do pracy…

FP pokazuje, jak w prosty sposób można uzyskać niesamowite aranżacje. Europalety i skrzynki dają nam ogromne możliwości. Można z nich wykonać niemalże wszystko: stoły, stoliki, łóżka, siedziska, półki, kwietniki i wiele, wiele innych. Tego typu meble sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach czy na tarasach.

Zobacz galerię:

544149_608875759177973_882598378_n

Sesja Mebli dla Fabryka Palet

 

1234740_574934299238786_1613951881_n

Sesja Mebli dla Fabryka Palet

Sesja Mebli dla Fabryka Palet

Jeśli cenicie sobie oryginalność, a niekoniecznie macie czas, chęci lub możliwości, to Fabryka Palet jest w stanie własnoręcznie zrealizować Wasz projekt i stworzyć dla Was unikatowy mebel.

Artykuł pochodzi z partnerskie strony: https://ulicaekologiczna.pl/

 

Przeczytaj również
Dzień bez Opakowań Foliowych

Dzień bez Opakowań Foliowych

Od kilku lat, ze względów ekologicznych 23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. Inicjatywa ta ma nam przypomnieć, że ...

Eko design użytkowy czyli meble z odzysku

Eko design użytkowy czyli meble z odzysku

Porcja świeżych inspiracji do naszych wnętrz – tanio, ekologicznie, orginalnie i stylowo – czyli meble z odzysku.. Polski akcent c...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl