Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > EKO LIFESTYLE, Uncategorized > „Od kołyski do kołyski” w zarządzaniu odpadami.
TOREBKA ŚNIEŻKA

TOREBKA ŚNIEŻKA

Szklanki duże zrobione ze szklanych butelek WYBOROWA komplet 6 sztuk

Szklanki duże zrobione ze szklanych butelek WYBOROWA komplet 6 sztuk

Szklanki+kieliszki wykonane ze szklanych butelek po piwie DESPERADOS NOCTURO 12 sztuk

Szklanki+kieliszki wykonane ze szklanych butelek po piwie DESPERADOS NOCTURO 12 sztuk

Szklanki z butelek SOMERSBY

Szklanki z butelek SOMERSBY

Szklanki z butelek DZIKI SAD

Szklanki z butelek DZIKI SAD

Kieliszki owocowe LECH

Kieliszki owocowe LECH

plecak 2w1

plecak 2w1

Kolczyki z drewna #13

Kolczyki z drewna #13

„Od kołyski do kołyski” w zarządzaniu odpadami.

„Od kołyski do kołyski” w zarządzaniu odpadami.

W maju 2018 roku Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe zasady gospodarowania odpadami oraz nowe cele dla utylizacji śmieci w państwach członkowskich. Do 2030 roku kraje powinny ponownie wykorzystywać co najmniej 70% odpadów komunalnych i 80% opakowań papierowych i kartonowych. Należy skończyć z wyrzucaniem na wysypiska tego, co nadaje się do recyklingu – mowa tutaj m.in o papierze, metalu oraz tworzywach sztucznych.

Gospodarka obiegu zamkniętego (ang. circular economy) to odpowiedź na globalny kryzys środowiskowy oraz ekonomiczny. Circular economy to system gospodarczy, w którym minimalizuje się zużycie surowców i wielkość odpadów oraz emisję i utraty energii poprzez stworzenie zamkniętej pętli procesów, Odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych, co umożliwia zmniejszenie ilości odpadów produkcyjnych. Przestrzeganie  zasad gospodarki obiegu zamkniętego ma wspierać walkę z nadmierną ilością odpadów oraz pomóc w problemie kończących się zasobów naturalnych. Koncepcja ta wywodzi się z metody cradle to cradle – tłumacząc dosłownie „od kołyski do kołyski”, która zakłada, że produkt po etapie użytkowania nie trafia do kosza, tylko zostaje w całości ponownie wykorzystany.

Geneza metody cradle to cradle

Idea „od kołyski do kołyski” została po raz pierwszy zaprezentowana w latach 70. przez szwajcarskiego architekta Waltera R. Stahel’a. Jest to biomimetyczne podejście do projektowania – biomimetyka to nauka zajmująca się badaniem rozwiązań stosowanych przez organizmy żywe i przenoszenie ich na rozwiązania przydatne ludziom. Podstawą koncepcji jest postrzeganie materiałów jako składniki pokarmowe krążące w zdrowych organizmach – ekosystemach. Należy podkreślić, że jest to podejście do procesu projektowania, którego celem jest stworzenie systemów, nie tylko skutecznych, ale przede wszystkim wolnych od odpadów.  Model C2C nie obejmuje tylko projektowania i produkcji przemysłowej, ale stosowany jest także do wielu aspektów ludzkiej cywilizacji: budynków, produkcji żywności, ekonomii, systemów społecznych oraz środowiska miejskiego.

Wspomniana koncepcja  ma pomóc wykorzystywać jak najwięcej produktów w obiegu zamkniętym – ponownie, a nawet wielokrotnie. I co najważniejsze wykorzystywanie jest maksymalnie efektywne z punktu widzenia zarówno planety oraz ekonomii. Zużyte surowce są cały czas w obiegu, co pozwala ograniczać wykorzystywanie zasobów naturalnych oraz zmniejszyć ilości odpadów. Zastosowanie tej metody jest możliwe tylko wtedy, gdy produkty są całkowicie wolne od wszelkich toksycznych substancji i materiałów, które mogą wpływać na zdrowie ludzkie oraz środowisko.

Certyfikat Cardle to Cardle

Certyfikat Cradle to Cradle jest przyznawany produktom wykonanym z materiałów ekologicznie bezpiecznych, zdrowych oraz pochodzących z recyklingu. Jest to oznaczenie jakości produktów nadawane przez niezależną organizację Cradle to Cradle Products Innovation Institute. Ponadto w ocenie brane jest pod uwagę: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wody z odzysku oraz aspekty odpowiedzialności społecznej. Certyfikat ten jest oznaczeniem jakości produktów nadawanym przez niezależną organizację Cradle to Cradle Products Innovation Institute. Program ten przewiduje pięć poziomów certyfikacji: podstawowym, brazowym, srebrnym, złotym i platynowym.

Program oznaczania produktów certyfikatem wyszczególnia kryterium w pięciu kategoriach:

1)    Bezpieczeństwo materiałów dla zdrowia – obejmuje posiadanie wiedzy na temat każdego składnika chemicznego produktu użytego w procesie produkcyjnym. Każdy składnik badanego produkty musi być zakwalifikowany jako składnik biologiczny lub składnik techniczny.

2)    Możliwość ponownego wykorzystania materiałów – zapewnienie, że materiały użyte do projektowania produktu pochodzą z przyrody lub przemysłu i mogą bezpiecznie do nich wrócić.

3)    Wykorzystywanie energii odnawialnej – wymóg skierowany do producentów, którzy planują by cały proces produkcji przebieg w 100% przy korzystaniu z odnawialnej i czystej energii.

4)    Zarządzanie gospodarką wodną – ważne jest określenie i uwzględnienie wpływu każdego zakładu produkcyjnego na lokalny i przemysłowy poziom.

5) Sprawiedliwość społeczna – zapewnienie, że projekty logistyczne uwzględniają wszystkich ludzi, a także ekosystemy na które produkt ma wpływ na różnych fazach produkcji.

 

C&A – zdobywca pierwszego złotego certyfikatu C2C w branży odzieżowej

C&A jako pierwszy sprzedawca na świecie wprowadził do kolekcji T-shirty, które posiadają certyfikat Cradle to Cradle na poziomie Gold. Ubrania są zaprojektowane w zgodzie z naturą i stworzone z materiałów uznane za biologiczne substancje odżywcze. Warto zaznaczyć, że koszulki powstały z myślą o ponownym wykorzystaniu lub przetworzeniu na nowe produkty. Ponadto rolnicy uprawiający bawełnę organiczną nie używają nawozów i pestycydów, a osoby biorące udział w procesie produkcji nie są narażone na działania szkodliwych substancji chemicznych.  Należy także wspomnieć, że do produkcji koszulek wykorzystano energię odnawialną co ma pozytywny wpływ na naszą planetę. Co ciekawe odzież C&A podlega naturalnemu procesowi biodegradacji – wystarczy wyrzucić je do kompostownika.

Nie tylko duże marki zajmują się produkcją ekologicznych ubrań! My także w swojej ofercie mamy ubrania uszyte z troską o środowisko naturalne. Nasza platforma sprzedażowa Dekoeko.com skoncentorwana jest w 100% na upcyklingu, slow fashion oraz ekologii. Kurtka bomberka uszyta  resztek tkanin i odzieży używanej stanowi doskonały przykład recyklingu.

 

L’Oréal – srebrny certyfikat Cradle to Cradle

Kolejny przykład firmy, która może pochwalić się certyfikatem C2C to L’Oréal. Aż pięć produktów w linii Garnier SkinActive uzyskało srebrny certyfikat Cradle to Cradle. Warto podkreślić, że Garnier jest pierwszą marką produktów do pielęgnacji skóry na rynku masowym, która dostała certyfikat dla produktów. Ponadto jest jedną z niewielu marek kosmetyków do pielęgnacji skóry posiadającą certyfikowane produkty.

Deko Eko  – 100% eko

Cieszy nas fakt, że coraz więcej firm wprowadza do swojej oferty produkty stworzone z troską o środowisko naturalne. Koncepcja “od kołyski do kołyski” jest nam bardzo bliska. Deko eko pragnie uświadamiać coraz więcej osób o potrzebie recyklingu i upcyklingu. Nagłaśniamy problem jaki wiąże się z nadmierną produkcją oraz brakiem utylizacji śmieci.  Nasza firma wdrożyła swoją unikatową ofertę “Upcykling Marki”. Jej głównym zadaniem jest nadawanie wyższej wartości marce poprzez działania aktywizujące ekologicznie organizacje. Zależy nam, aby idea gospodarki cyrkularnej mogła objąć kolejne przedsiębiorstwa. Chcemy mieć realny wpływ na poprawę jakości stanu środowiska!!

Przeczytaj również
Eko kultura mobilności

Eko kultura mobilności

Najlepszym dla nas i środowiska sposobem na przemieszczanie się w mieście jest rower, a Festiwal Święto Cykliczne co roku pomaga, ...

Zielone miasta – u progu rewolucji cz. 2

Zielone miasta – u progu rewolucji cz. 2

Nie tylko wizjonerzy i nowatorscy architekci ulegli idei zielonej przyszłości. Przede wszystkim to ruchy oddolne obywateli miast n...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2018 dekoeko.com