Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SLOW FASHION, EKO LIFESTYLE > Moda? Tylko odpowiedzialnie!
Ratuj TYBET! Kup vana! Bokserka UpCycling

Ratuj TYBET! Kup vana! Bokserka UpCycling

Torebka Piueco Magazine Belt

Torebka Piueco Magazine Belt

Torba lniana z kaburą

Torba lniana z kaburą

Moda? Tylko odpowiedzialnie!

Moda? Tylko odpowiedzialnie!

Czujemy się odpowiedzialni za naszych bliskich, za swoje czyny i myśli. Co dzieje się z odpowiedzialnością gdy kupujemy ubrania? Czy wiemy co kupujemy? Czy czytamy metki z informacją o składzie i pochodzeniu naszej bluzki? Czym jest etyczna moda? O tym jak nasze wybory konsumenckie mogą, i wiem, że zmienią, masową produkcje ubrań.

Po kolei. Czym jest etyczna moda? Sposób produkcji ubrań, od włókna do gotowego produktu, powinien nie być inwazyjny dla środowiska naturalnego i nie przyczyniać się do wykorzystywania ludzi, respektować ich prawa.

Odpowiedzialność w zakresie ekologicznym przekłada się na zrównoważone zarządzanie wodą i energią, niskie użycie chemii oraz zmniejszenie ilości odpadów na każdym etapie produkcji odzieży.

Odpowiedzialność w zakresie społecznym tyczy się zapewnienia dobrych warunków pracownikom, równość w relacjach handlowych z mniejszymi producentami z krajów rozwijających się, a także wspieranie ekonomii społecznej.

Źródło: https://goo.gl/w4ezNO

Dlaczego to takie ważne?

Fakty mówią same za siebie. Większość z około 20 mln ludzi zatrudnionych w przemyśle odzieżowym zarabia średnio 0.20 zł za godzinę. Ich miesięczna pensja nie przekracza zazwyczaj 60 zł. Rocznie przy uprawie bawełny ginie około 20 tysięcy ludzi, są to przeważnie źle opłacani pracownicy, którzy często pracują bez koniecznych ochraniaczy i nabawiają się ostrego zatrucia pestycydami.

Produkcja konwencjonalnej bawełny wiąże się ze stosowaniem olbrzymich ilości środków chemicznych i wody. Na jej uprawę przypada aż 25% światowego zużycia środków owadobójczych. Do wyprodukowania 1kg bawełny potrzebne jest aż 29 000 litrów wody. Stosuje się {reklama}co najmniej 8000 różnych środków chemicznych, w tym z zawartością metali ciężkich.

Źródło: https://goo.gl/BBxXjL

Osiem wyznaczników odpowiedzialnej mody:

1. Surowce przyjazne środowisku.

Surowce pochodzące z upraw i hodowli spełniających standardy rolnictwa ekologicznego lub prowadzonych w sposób przyjazny dla środowiska. Uprawy bez pestycydów, GMO i nawozów sztucznych. Hodowla uwzględniająca dobrostan zwierząt.

Torba lniana LOVE IT —-> Slow Village

2. Materiały z recyklingu. Up-cykling.

Recykling to ponowne przetworzenie surowca, a up-cykling to tworzenie z odpadów nowych produktów podnoszących ich wartość.

Torba z banerów Ringo „Ślad” —-> TRASHKI

3. Produkcja przyjazna środowisku.

Użycie przyjaznych dla środowiska metod obróbki i przetwarzania surowców.

Koszulka z nadrukiem ekologicznym tuszem —-> Anna Sokolska

4. Sprawiedliwy handel (Fair Trade).

Wprowadzenie większej równości oraz partnerstwa w stosunkach handlowych z producentami z krajów rozwijających się i zapewnienie im godziwej płacy.

Buty z Peru Fair Trade. —-> Inkkas

Kupując buty Inkkas wspierasz cel charytatywny. Każda sprzedana para butów to jedno posadzone drzewo!

5. Standardy pracy.

Spełnianie standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Zatrudnienie ma charakter dobrowolny, godziwa płaca, praca do ośmiu godzin na dobę. Zakaz dyskryminacji w zakresie pracy i zakaz pracy dzieci.

6. Ekonomia społeczna.

Zapewnia odpowiednie mechanizmy uwłasnowolnienia i autonomii osobom, instytucjom i wspólnotom.

7. Możliwość prześledzenia łańcucha dostaw.

Każdy etap procesu produkcji musi być znany i możliwy do prześledzenia.

8. Lokalność.

Firmy działające lokalnie wspierają rodzimą gospodarkę i przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczeń i emisji CO2 związanych z transportem i przechowaniem towarów.

Przeczytaj również
Eko detergenty, które robię sama w domu

Eko detergenty, które robię sama w domu

Nie zatruwają środowiska, nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia i atmosfery gazów, nie zanieczyszczają wód gruntowych. Posiadają ...

Ostatnia deska ratunku

Ostatnia deska ratunku

Czasami hobby jest sposobem na ukierunkowanie swojej energii. Skateboardzistów roznosi energia, a oni roznoszą deski w drzazgi :) ...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl