Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SZTUKA ZE ŚMIECI > Najciekawsze budynki z recyklingu.
organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

zestaw szklanych ozdób świątecznych

zestaw szklanych ozdób świątecznych

Najciekawsze budynki z recyklingu.

Najciekawsze budynki z recyklingu.

Recykling czyli nowe wykorzystanie odpadów komunalnych zyskało dużą popularność. Pojawiają się zaskakujące projekty ukazujące, że ponowne użycie także odpadów budowanych jest możliwe. Dzięki twórczemu wykorzystaniu surowców z recyklingu można znacznie obniżyć koszty budowy. Prezentujemy ciekawe budynki, które powstały z recyklingowych produktów.

Willa Welpello – ekologia i design w duecie

Pierwszy przykład ekologicznego budynku to Willa Welpeloo, która znajdująca się w Roombeek na przedmieściach holenderskiego miasta Enschede. Willa została zbudowana w głównej mierze z odpadów rozbiórkowych i fabrycznych – materiały pochodzące z recyklingu stanowią aż 70%, Elewacja powstała z drewna ze szpul kablowych, a większość okien wykonano z odpadów szkła. Belki konstrukcyjne wykonano z materiałów pochodzących do produkcji tekstyliów z miejscowej fabryki. Pozyskano także ścinki polistyrenu od producentów przyczep kempingowych, które wykorzystano do izolacji  ścian zewnętrznych. Co ciekawe odpady produkcyjne użyto także do wykończenia budynku wewnątrz. Powierzchnie w łazience powstały z kubków na kawę pozyskanych z odzysku, a windę stworzono z przerobionego dźwigu.    

Źródło: www.sztuka-architektury.pl

Duński dom z odpadów rolniczych

Drugi budynek powstał z materiałów pochodzących z recyklingu to projekt stworzony przez firmy projektowe GXN i Kebony oraz Duńskie Ministerstwo Rolnictwa. Dom został zbudowany z odpadów rolniczych takich jak słoma, siano, łodygi pomidorów i wodorostów. Materiały, które użyto do jego zbudowania najpierw zostały zmielone, następnie termicznie uformowane z dodatkiem polimeru uzyskanego ekologicznie. Tak powstały płytki kompozytowe o brązowym kolorze, z których zbudowano dom.

Źródło: www.domiporta.pl

Budowlane odpady, którym nadano nową wartość

Cabana Foripa to trzeci przykład recyklingowego domu, który został stworzony przez urugwajskiego artystę Jaime. Dom w całości powstał z niepotrzebnych odpadów oraz elementów konstrukcyjnych przeznaczonych na śmietnisko. Celem artysty było zwrócenie uwagi na problem nadmiernej produkcji śmieci oraz złego stanu środowiska naturalnego. Ściany, stropy i wyposażenie budynku pochodzą z odzysku. Jaime użył niepotrzebnych desek, rozbitych luster, szklanych butelek i poniszczonych płytek ceramicznych. Należy podkreślić, że to nie jest jedyny budynek stworzony przez artystę. W sąsiedztwie Cabana Floriano znajdują się inne domy zaprojektowane przez Jaimego.

Źródło: www.deccoria.pl

Izolacja budynki z kaset i płyt

Budynek Brighton Waste House to ostatni przykład ekologiczne budynku o którym warto według nas wspomnieć. Powstał on aż w 85% z codziennych odpadów. Celem tego projektu było ukazanie możliwości zmniejszenie za pomocą nowym technologiom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Do stworzenie konstrukcji szkieletowej użyto głównie sklejki. Ciekawy jest fakt, że pomiędzy deskami znalazły się stare kasety i opakowania płyt kompaktowych, zużyte tapety oraz jednorazowe szczoteczki do zębów. Umieszczono te przedmiotu w celu stworzenia izolacji. Warto także wspomnieć, że projekt bryły Waste House powstał we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu w Brighton. Dzięki temu w pracę nad budową zaangażowali się także studenci.  

Źródło: www.archirama.muratorplus.pl

 

To tylko niektóre przykłady, które stanowią doskonałe przykłady budownictwa ekologicznego, które powinno być coraz bardziej popularne. Jeśli i Wy lubicie ekologiczne wnętrza i aranżację zapraszamy po inspirację na stronę: https://dekoeko.pl/sklep/ do zakładki dom i taras. W ofercie niesamowite dodatki do domu i na taras wykonane z recyklingowych produktów.

 

Źródło:

https://sztuka-architektury.pl/article/3897/willa-welpeloo-8211-ekologia-i-design-w-duecie

https://www.domiporta.pl/poradnik/7,126926,22737120,oto-pierwszy-na-swiecie-ekologiczny-dom-z-odpadow-rolniczych.html

https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/dom-zbudowany-ze-smieci-jego-wnetrze-zaskakuje-i-urzeka-5-2629

https://archirama.muratorplus.pl/architektura/dom-z-odpadow-czy-inwestycja-w-rozwoj-bryla-bringhton-waste-house-z-oddychajaca-membrana-wykorzystuj,67_3242.html

Przeczytaj również
„Trash people” by HA Schultz

„Trash people” by HA Schultz

Hans-Jürgen Schult’s, znany jako HA Schult to niemiecki artysta, który bardzo często używa odpadów do swojej sztuki. W 1996 roku s...

Barbara Franc – rzeźby z recklingu

Barbara Franc – rzeźby z recklingu

Chciałabym zaprezentować Wam sylwetkę kolejnej wielkiej artystki zajmującej się art recyklingiem. Sztuka ze śmieci to bez wątpieni...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl