Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SLOW FASHION, EKO LIFESTYLE, ŚWIĘTA > Natura jest kobietą – wywiad z duetem projektantek CADO
Tuba Komin Szal Kapuza Origami Dres Antra

Tuba Komin Szal Kapuza Origami Dres Antra

Zamotka NUDE

Zamotka NUDE

Zamotka BANANA

Zamotka BANANA

Zamotka BITTERSWEET

Zamotka BITTERSWEET

Zamotka Dzianinowy Naszyjnik – KORAL

Zamotka Dzianinowy Naszyjnik – KORAL

Zamotka HONEY

Zamotka HONEY

Zamotka – FUKSJA

Zamotka – FUKSJA

Zamotka szal ORANGE

Zamotka szal ORANGE

Zamotka PURPLE

Zamotka PURPLE

Natura jest kobietą – wywiad z duetem projektantek CADO

Natura jest kobietą – wywiad z duetem projektantek CADO

Zatrzymajmy się na chwilę. Dokąd tak gnamy?

Gdzie się tak spieszymy? Z zaciętą miną i zmarszczonym czołem codziennie stoimy na przeciw wyzwaniom współczesnego świata. Biegniemy do pracy, do przedszkola, walczymy o własne biznesy. Czy jest w tym świecie chociaż trochę miejsca na miękkość i czułość? Czy można pielęgnować swoją kobiecość i równocześnie czerpać z kobiecej mocy która daje wytrwałość i siłę, bez poczucia że coś tracimy? Jak znaleźc kompromis między wymaganiami rzeczywistości a dziką kobiecą mocą tworzenia? Postaramy znaleźć się odpowiedzi na te pytania.

Jak stać w rozkroku w świecie gdzie z jednej strony trzeba mieć zbroję i po męsku rozpychać się łokaciami a z drugiej strony na szpilkach szybko wracać do domu żeby dbać o swoich partnerów, znajdując jeszcze czas na kokieterię i uwodzenie.?

Jak we współczesnym świecie prowadzić biznes, mierzyć się z trudną rzeczywistością i pozostać wierną ideałom?

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy inspirujące wywiady właśnie z takimi kobietami. Jak nie zatracić miękkości i delikatności kiedy trzeba walczyć o swoje? Tak jak lwica dba o swoje małe kocięta, tak samo nasze bohaterki dbają o swoje firmy. Mamy nadzieję że rozmowy z nimi będą dla naszych czytelniczek inspiracją.

12

Redakcja Dekoeko.com rozmawia z Jolą Florczyk – współwłaścicielką Cado accesories – ekologicznej marki modowej. Rozmawiamy o podejściu do ekologii i celebrowaniu kobiecości.

CADO to pogranicze filozofii Trashion oraz Recycling-art, które kładąc nacisk na ekologię i Slow Fashion, zapewniają niepowtarzalność i unikatowość poszczególnych modeli. Wasze torby damskie i kopertówki powstają z pozostałości produkcyjnych, którę są selekcjonowane, przetwarzane i na nowo przywracane do życia – skóry naturalne z tzw. drugiego obiegu, włoska skóra recyklingowa (REcycle Leather) czy filc przemysłowy.

Jak podejmuje się decyzję o założeniu własnej firmy?

Spontanicznie (śmiech). Zawsze wiedziałam, że chcę mieć coś swojego.
Podązanie z kimś, i spełnianie cudzych celów nie leży w moim charakterze.Tak się złożyło, że znalazłam się na studiach z projektowania ubioru. Później zrobiłam drugie z grafiki. Projektowanie cały czas wracało, a ja ciągle coś szyłam. W pewnym momencie moja przyjaciółka pokazała mi zaprojektowane przez siebie rzeczy, które zaczęła już wystawiać. Spytałam się jej: „Słuchaj, nie potrzebujesz pomocy? !e dwie możemy zrobić więcej!”, usłyszałam: „No właśnie czekałam, że to powiesz”. I tak, pięć lat temu wszystko się zaczęło.

Tworzysz firmę z koleżanką. Czy wierzysz zatem w wyjątkową siłę kobiet, „girls power”?

Bardzo. Jesteśmy zdominowane przez ten męski świat, przez konieczność podobania się. Będąc w takiej podległej pozycji, pojawia się zazdrość, o to która zostanie wyróżniona, pochwalona i ta postawa pokutuje, że jedna drugiej gardło podgryza. Myślę że w kobietach jest potencjał i w chwili, kiedy kobiety zaczynają odzyskiwać świadomość swojejmocy sprawczej, ten potencjał ulega odblokowaniu. Obserwuję ten proces nie tylko w mojej branży.

5

Jak się pracuje w duecie? Przychodzicie do pracowni i co?

Wiele osób myśli, że praca projektanta to takie odrealnione tworzenie od rana do nocy. I to by było cudowne, ale niestety – nie jest jeśli prowadzi się small business. Trzeba zarządzać, administrować , planować produkcje, płacić faktury, nadzorować ludzi przy pracy. Ja zajmuje się pracownią,Monika dba o nasz wizerunek w internecie, więc pracujemy osobno. Raz w tygodniu spotykamy się na burzę mózgów. Wtedy jest bardzo fajnie, twórczo, czekamy cały tydzień, żeby się spotkać. Każda ma swoje rzeczy do zrobienia, ale ufamy sobie i to jest ten klucz.

Mówisz o obowiązkach, które często przytłaczają kobiecość. Czy masz jakieś rytuały, które pozawalają ci się nie zatracić w natłoku obowiązków?

Próbuję. Z Moniką przyjęłyśmy sobie zasadę, że jeżeli coś okazuje się być ponad siły, to mówimy sobie o {reklama}tym i szukamy twórczych rozwiązań, np. jeżeli my nie dajemy z czymś rady i tsytuacja się powtarza to znaczy ,ze trzeba kogoś znaleźć do pomocy.

W ciągu dnia trudno jest znaleźć chwilę dla siebie. Żona mojego taty powiedziała kiedyś: „Amerykanka jak wstaje rano, pierwsze, co robi, to myśli jaką sobie zrobić przyjemność. A my Polki to tylko ciągle katorżniczo pracujemy.

13

O czym myślisz rano?

Nie wiem, czy Amerykanki tak robią, ale filozofia jest słuszna. Pomyślałam sobie, że to jest to: kosmetyczka, rozdział książki czy kawa z przyjaciółką. Jak o tym pomyślisz rano i ustawisz w dobrym miejscu w ciągu dnia, to jest nagroda, bo wiadomo, że z ładnymi pazurami pracuje się znacznie lepiej.

Zajmujecie się slow fashion. My konsumenci stajemy się coraz bardziej świadomi, ale o ile jesteśmy już przygotowani, możne nawet wyedukowani przez media w zakresie zagrożeń niezdrową, przetworzoną żywnością, o tyle w świecie mody, to zjawisko jest nieznane, niszowe. Co powinno się wydarzyć, żeby odpowiedzialna moda stała się zjawiskiem globalnym?

Zgoda, jeszcze dochodzi do tego moralny aspekt tego przedsięwzięcia, bo czy naprawdę chcemy nosić ubrania szyte przez dzieci? Widzę, że rynek etycznej mody intensywnie się rozwija. Zaczynałyśmy przygodę z modą alternatywną 5 lat temu, było nas moż ze 20 szaleńców w całej Polsce. Teraz masa osób zajmuje się szyciem, mniej lub bardziej slow, wykonując swoje prace tutaj,korzystając z rodzimych podwykonawców. Wiec nawet jeśli intencjonalnie nie propagują żadnej ideologii, to i tak jest to lepsza opcja. Jeżeli kupujemy farbowaną bawełnę w polskiej fabryce, to wiemy, że barwniki spełniają restrykcyjne normy obowiązujące w Polsce i UE.

Co mogłby pomóc w propagowaniu idei slow? Na pewno właśnie takie inicjatywy oddolne, rozmowy, artykuły w prasie.

W swoich pracach wykorzystujesz także materiały z odzysku. Czy za jakiś czas nie staną się podstawowym tworzywem

produkcji?

Tak myślę Widzę to po swoim dziecku. Świadomość , że rzeczy nie należy wyrzucać jest coraz większa Nasze pokolenie tez było chowane w takim zachłyśnięciu się wolnością.Wiemy, jak postępować, by nie produkować nadmiernej ilości śmieci, ale nastąpiło rozprężenie i sinusoida poleciała w druga stronę To tez było potrzebne. Moje dziecko nie zgadza się , żeby wyrzucić cokolwiek, chyba, że do kosza z napisem recykling. Świadomość ekologiczna nakazuje jak najwięcej przetwarzać.

cado 2

cado 3

cado1

A gdzie się widzicie za 10 lat?

Chcemy być marka rozpoznawalną na świecie wśród ludzi, którzy propagują alternatywna modę.

Co dla ciebie w życiu codziennym znaczy slow life?

Sam fakt , ze podjęłyśmy się z Moniką prowadzenia firmy, jest dowodem, że żyjemy swoim trybem. Staramy się jak najlepiej zagospodarować swoje środki Mam pracę, ale najpóźniej o 16 jestem w przedszkolu po dziecko. Mam dla niego czas, ze możemy razem zrobić zupy, ugotować coś, pogadać, ze niekoniczne ilość, ale jakość jest istotna. To,Ze możemy żyć swoim życiem , to oznacza dla mnie całe sśrodowisko slow life, ze nie pędzę za tym co jest modne, nie będę żyć ponad stan , by zaspokoić cudze normy. Rezygnuje tez często z ogromnej ilości śmieciowych znajomych. Mniej ale lepszej jakości

Gdyby powołać Departament Niepragnień, jaką ustawę wprowadziłabyś jako pierwszą?

Ludzie, którzy działają w takiej branży jak nasza, powinni mieć ulgi podatkowe. Więcej, mieć udogodnienie, ułatwienia. Jesteśmy płatnikami 23 % podatku (jeżeli nie sprzedajemy ubranek dla dzieci , które są obłożone 8% podatkiem). 23 % od ceny to bardzo dużo i nie możemy tak liczyć ,jak liczą Sieciejów ze 5 % to koszt wytworzenia, bo mój szaliczek musiałby kosztować 300 złotych.

Zobacz co dziewczyny z Cado tworzą na co dzień: SKLEP CADO

 

Przeczytaj również
Gotowanie w rytmie SLOW – wywiad z Agnieszką Majksner

Gotowanie w rytmie SLOW – wywiad z Agnieszką Majksner

W ramach cyklu "NATURA JEST KOBIETĄ" zainicjowanego z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przedstawiamy Wam kolejną historię kobie...

O połączeniu biznesu z kobiecością i ekologią z twórcą marki Dekoeko

O połączeniu biznesu z kobiecością i ekologią z twórcą marki Dekoeko

Nasz cykl "Natura jest kobietą" dobiega końca - ostatni inspirujący wywiad przeprowadziliśmy z właścicielką i pomysłodawczynią por...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl