Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > EKO LIFESTYLE > O połączeniu biznesu z kobiecością i ekologią z twórcą marki Dekoeko
Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury XS

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

O połączeniu biznesu z kobiecością i ekologią z twórcą marki Dekoeko

O połączeniu biznesu z kobiecością i ekologią z twórcą marki Dekoeko

Nasz cykl „Natura jest kobietą” dobiega końca – ostatni inspirujący wywiad przeprowadziliśmy z właścicielką i pomysłodawczynią portalu Dekoeko.com – Agatą Frankiewicz :)

Bez nazwy1

1. Jaką drogę trzeba przebyć, by stać się twórcą własej marki?

To bardzo długa i wyboista droga. Można powiedzieć, że będąc przedsiębiorcą jest się cały czas w drodze, bo cały czas musisz się doskonalić, dostosowywać, elastycznie reagować na ciągłe zmiany, weryfikować na bieżąco swoje założenia i testować coraz to nowe hipotezy. Aby stać się „tylko” twórcą – właścicielem firmy musisz najpierw wcielić się w każdą inną rolę – być księgowym, PR-owcem, redaktorem, pracownikiem od obsługi klienta czy specjalistą od pozycjonowania, bo na początku zaczynasz bez sztabu ludzi wokół siebie. Rozpoczęłam tworzenie Dekoeko.com i wydawało mi się, że to prosta sprawa – wymyślam unikatowy pomysł i go realizuje, jestem Panią własnego czasu i zarabiam kokosy. Rzeczywistość pokazała coś zupełnie innego, zwłaszcza na tak niedojrzałym i rozdrobnionym rynku jakim jest rynek recyklingu i ekodesignu w Polsce. Po drodze pojawia się masa przeszkód i nieprzewidzianych sytuacji, na które kompletnie nie jest się przygotowanym i trzeba nauczyć się z nimi radzić. Zarabianie pieniędzy też przychodzi na samym końcu – dopiero jak się zainwestuje, zapłaci, zatrudni i rozwinie. Dopiero wtedy na samym końcu pojawia się zysk własny :) Nagroda jest znacznie odroczona w czasie, stąd też trzeba naprawdę wierzyć w to co się robi, aby nie stracić motywacji i wizji jaka w tym wszystkim tkwi. Natomiast to co jest najwspanialsze w tym całym szaleństwie to fakt, że robisz coś w 100% dla siebie i w 100% zgodnego z Tobą.

Foliklo

Fot. Upcyklingowe torby z banerów reklamowych, które zafascynowały właścicielkę portalu zanim jeszcze otworzyła własny biznes.

2. O co chodzi z tym upcyklingiem? Lepiej recyklingować czy upcyklingowac? Można na tym zarobić?

Upcykling to światowy trend, który zaczyna również być coraz bardziej popularny w Polsce. Opiera się o proste założenie, że każdego dnia produkujemy tak gigantyczną ilość najróżniejszych produktów na całym świecie, że warto przyjrzeć się odpadom jako surowcowi XXI w., który ma w sobie dosłownie wszystko czego potrzebujemy do stworzenia kolejnych nowych rzeczy. Tom Szaky twórca świetnie prosperującej amerykańskiej firmy TerraCycle zajmującej się przetwarzaniem odpadów powiedział:„śmietnisko to tylko kiepsko zarządzany magazyn” i ja z tym stwierdzeniem się zgadzam. Po co wydawać miliony na nowe linie produkcyjne, na produkcje nowych surowców i produktów jeśli wszystko czego potrzebujemy już istnieje i się okrutnie marnotrawi zalegając na wysypiskach śmieci. Odzysk odpadów w Polsce to zaledwie kilka procent, gdzie dla przykładu w Szwecji to główna gałąź przemysłu przynosząca największe zyski, przewyższające nawet te uzyskiwane z produkcji samochodów. Myślę też, że warto przeredifiniować słowo „materiały z odzysku” – to nie są śmieci w potocznym tego słowa znaczeniu – brudne i mało sexy. To surowiec, tyle że taki który stracił już swoją pierwotną funkcję albo jest już niemodny. To co robią artyści i projektanci z Dekoeko – nadają takiej pozornie zużytej rzeczy nową formę, kształt, czy estetykę tworząc jakość produktu, która jest warta swojej ceny.

3. Twój portal, oraz skupiona wokół niego społeczność promuje szeroko rozumianą ekologię. Jak to przekłada się na twój dom, twoich najbliższych, na wasz sposób życia?

Misją i celem nadrzędnym Dekoeko.com jest budowanie świadomości konsumenckiej opartej o prostą myśl – Twoje codzienne wybory mają bezpośredni wpływ na kondycję środowiska, w którym żyjesz. I odwrotnie kondycja środowiska bezpośrednio przekłada się na twoje zdrowie {reklama}i samopoczucie. Im więcej uczę się prowadząc swój biznes, tym bardziej wpływa to na proste codzienne wybory jakich dokonuje. Stopniowo małymi kroczkami zaczynamy więc zmieniać i swoje nawyki – segregujemy śmieci, zamiast wyrzucać oddajemy potrzebującym, wymieniamy się, odkładamy na bok wszystko co może się przydać np. do zabawy z dzieckiem, czytamy etykiety produktów i wybieramy te zdrowsze, bez chemii, w jak najmniej inwazyjnych dla środowiska opakowaniach, wyłączamy światło wychodząc z pokoju a butelki plastikowe zgniatamy zanim wrzucimy je do kosza. To drobne rzeczy, które pojedynczo wydawać by się mogło nie robią wielkiej różnicy, ale całościowo jak zsumujemy je i pomnożymy przez coraz większą liczbę świadomych konsumentów wtedy naprawdę można odczuć i zobaczyć różnicę.

torebki z papieru

Fot. Upcykling w wydaniu kobiecym – torebka wykonana z magazynów kobiecych :)

4. Codzienność często przytłacza kobiecość. Jak nie zatracić się w obowiązkach i stawać się coraz piękniejszą, atrakcyjną, pogodzoną ze sobą?

Nie mam pojęcia, a ty masz jakiś na to patent? :) Mi nie udało się znaleźć jeszcze idealnego balansu miedzy obowiązkami a życiem codziennym, dbałością o siebie i rodzinę. I właściwie to nie wiem czy taki balans w ogóle istnieje.To co jest ważne to umieć czasami sobie odpuścić, zrezygnować z bycia perfekcyjną w 100%, dać sobie możliwość popełniania błędów i poświecić trochę czasu tylko dla siebie bez poczucia winy. Zwolnić, przystanąć i pójść na spacer do lasu w piękny słoneczny dzień, albo zrobić coś tylko dla siebie – domowe spa, własnoręczne uszycie torebki czy zapisanie się na dawno odkładany kurs szydełkowania. Do tego właśnie namawiamy kobiety z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet – aby zrobiły coś dla siebie, odpuściły sobie i zamiast być perfekcyjne poświęciły chwile uwagi i czasu sobie i swoim potrzebom.

5. Kobieta w biznesie to emancypacja, wymóg czasów, wybór czy obowiązek?

Ja bym powiedziała, że naturalna kolej rzeczy. Naturalna potrzeba która jest niezależna od płci. Już dawno minęły czasy w których biznes był zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Dzisiaj już nikogo nie dziwi łączenie pracy ze swoimi własnymi pasjami, a do tego posiadanie dzieci i prowadzenie domu. Kobiece biznesy odnoszą coraz więcej sukcesów i co ciekawe mają swoją własną specyfikę. Przeważnie są to pomysły zrodzone z pasji, oraz naturalnych potrzeb kobiet, które są realizowane przez codzienne obowiązki, czułość i troskę wobec bliskich.

6. W jakich sytuacjach, kiedy ,jako twórca Dekoeko – właściciel firmy- czujesz się najlepiej, widzisz sens swojej pracy?

Myślę że są to przede wszystkim te momenty, gdy bezpośrednio opowiadam i pokazuje ludziom czym jest recykling, pokazuję jego wyjątkowość, jak dużą ma on wartość i widzę reakcje zaskoczenia ale i zachwytu. Są to momenty w których na własne oczy widzę że udaje mi się przełamać dotychczasowe bariery i ludzie zaczynają dostrzegać niezwykłą wartość upcyklingowych przedmiotów. To taki moment w którym ja wiem, że przekaz z którym wychodzimy, rynek który tak trudno jest w Polsce zbudować ma szanse się rozwinąć i stanowić realną alternatywę dla masowej produkcji.

biżuteria MetalooveFot. Biżuteria upcyklingowa.

7. Gdyby powołać Departament Ekopragnień, jaką ustawę wprowadziłabyś jako pierwszą?

Myślę, że nakaz mówienia prawdy w reklamach :) To marketing napędza nadmierny konsumpcjonizm – produkty zupełnie bez wartości, a wręcz szkodzące człowiekowi sprzedawane są w milionach sztuk tylko dlatego że konsument nie zdaje sobie sprawy z tego co kupuje. Świadomość konsumencka to podstawa, na której będzie opierała się zmiana rynku na bardziej odpowiedzialny i służący człowiekowi, a nie stojący z jego zdrowiem w opozycji.

Przeczytaj również
Gotowanie w rytmie SLOW – wywiad z Agnieszką Majksner

Gotowanie w rytmie SLOW – wywiad z Agnieszką Majksner

W ramach cyklu "NATURA JEST KOBIETĄ" zainicjowanego z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przedstawiamy Wam kolejną historię kobie...

Natura jest kobietą – wywiad z duetem projektantek CADO

Natura jest kobietą – wywiad z duetem projektantek CADO

Zatrzymajmy się na chwilę. Dokąd tak gnamy? Gdzie się tak spieszymy? Z zaciętą miną i zmarszczonym czołem codziennie stoimy na prz...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl