Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SZTUKA ZE ŚMIECI > ‚Od-zysk’ czyli polski design 3R
KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

KOMPOZYCJA SZKLANA A19 29X19CM

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

Szklanki z butelek po piwie HEINEKEN zestaw 6 sztuk

zestaw szklanych ozdób świątecznych

zestaw szklanych ozdób świątecznych

‚Od-zysk’ czyli polski design 3R

‚Od-zysk’ czyli polski design 3R

Na dobry początek chciałabym polecić wszystkim wystawę „od – ZYSK” – polski design 3R – recycle, reused, reduce, którą można oglądać jeszcze do końca sierpnia w krakowskiej Galerii

BB: https://www.galeriabb.com/_galeria/index.php?mod=exhibitions&id=218&content=info_wystawa&type=0

foto_3

foto_15

– “Tytuł wystawy „od-ZYSK” podkreśla nasze intencje jako organizatorów wystawy. Odzyskujemy odpady, czyli tworzymy całkowitą nową wartość: unikatowy przedmiot możliwy do wykorzystania w codziennym życiu. Osiągamy więc podwójną korzyść, czyli zysk – my, jako odbiorcy, bo design recyclingowy z zasady jest tańszy i dostępny dla naszych kieszeni. Także korzysta na tym środowisko, w którym żyjemy. Produkujemy bowiem mniej odpadów i oszczędzamy energię, która jest wykorzystywana na ich przetworzenie oraz wytworzenie materiałów do produkcji nowych produktów – tłumaczy właścicielka galerii.”

– “Środowisko, w którym żyjemy, nie jest przestrzenią nieograniczoną i nie pomieści wszystkich, produkowanych w coraz większych ilościach, śmieci. Musimy więc nauczyć się je przetwarzać – mówi z entuzjazmem Anita Bialic.

– ”Naszym celem, jako galerii, jest tworzenie pozytywnego snobizmu na posiadanie sztuki i designu w naszych domach. Powoli jesteśmy zmęczeni nadprodukcją oraz nasyceni dobrami, które nieustannie powstają. Może więc otaczanie się przedmiotami z obszaru recycling designu, oczywiście o nienagannym, starannym wykonaniu i zawsze o bardzo indywidualnych i niepowtarzalnych cechach, stanie się wkrótce w Polsce powszechnie obowiązującą modą? – dodaje właścicielka Galerii BB.”

A dla tych, którzy galerii odwiedzić osobiście nie mogą, kilka słów o zasadzie 3R, będącej tematem przewodnim wystawy:

Zasada 3R – reduce, reuse, recycle

W wersji spolszczonej zasada 3U tj. Unikaj kupowania zbędnych {reklama}rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj; ma ona na celu promocję stylu życia zdrowego dla środowiska w którym żyjemy.

A co to oznacza w praktyce?

Wg. Wikipedii: Pierwszy czasownik (reduce czyli ogranicz) przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów – unikaj kupowanie zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikaj towarów nadmiernie opakowanych (niepotrzebnie nadmiernie opakowanych).

Drugi (reuse czyli użyj ponownie) przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek efektów ubocznych produkcji jak i akumulacji śmieci. Odnosi sie do propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

Wreszcie ostatni czasownik (oddaj do odzysku / recycle) mówi co należy zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika celem ponownego wykorzystania w produkcji.

Kolejność czasowników nie jest w tym zwrocie przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz wielokrotne użycie – czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Wreszcie ich racjonalne przetwarzanie pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych i wspomnianą wcześniej akumulacją śmieci.

Pomimo, że poziom świadomości na temat recyclingu w Polsce jest w dalszym ciągu na bardzo niskim poziomie, pojawia się coraz więcej inicjatyw społecznych, mających na celu przeprowadzenie małej rewolucji w tej dziedzinie…

I tak na przykład Stowarzyszenie To.pole https://to-pole.org/?page_id=121 ponad dwa lata temu rozpoczęło pracę u podstaw, rozpoczynając edukację na temat ART RECYCLINGU i zasad ekologicznego myślenia, czyli właśnie 3R – REDUCE, REUSE, RECYCLE

Przeczytaj również
Lepsze życie plastikowej butelki! –  Veronika Richterová

Lepsze życie plastikowej butelki! – Veronika Richterová

Wiemy już, że można butelki PET zamienić na materiał budowlany i stworzyć piękny dom. Mamy wyjątkową biżuterię ---> Ekoista, al...

Hiszpańska artystka Ire Zireja i jej sztuka ze śmieci

Hiszpańska artystka Ire Zireja i jej sztuka ze śmieci

Hiszpańska artystka ziREjA poprzez swoje projekty łączące fotografię, malarstwo, rzeźbę, instalację i performance, stara się ukaza...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl