Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > UPCYKLING, EKO WNĘTRZA > Odświeżamy wnętrza na wiosnę – upcykling!
SKRZYNKOWY REGAŁ ,,MOPS”

SKRZYNKOWY REGAŁ ,,MOPS”

Stolik z opony z półką

Stolik z opony z półką

Lampa z bębna pralki

Lampa z bębna pralki

Odświeżamy wnętrza na wiosnę – upcykling!

Odświeżamy wnętrza na wiosnę – upcykling!

Co roku, gdy przyroda budzi się do życia, mamy ochotę zmienić coś w naszym otoczeniu, odświeżyć nasze wnętrza i wpuścić powiew nowości pod nasze dachy. Jak wraz z budzącą się do życia przyrodą zaprosić więcej naturalności do naszych wnętrz, a jednocześnie przełamać powtarzalność i rutynę w naszym otoczeniu? Czy można nadać drugie życie przedmiotom? Czy śmieci mogą być materiałem dla przedmiotów użytkowych, a nawet dzieł sztuki?

Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć właścicielka i pomysłodawczyni portalu Dekoeko.com, którego celem jest promocja Polskich Artystów i Designerów działających w nurcie twórczego upcyklingu.

Zacznijmy jednak od początku.

A na początku był recykling. Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, której celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów poprzez ich odzysk. O ile zasada 3R* jest już powszechnie znana, o tyle pojęcie upcyklingu zaczyna dopiero zadomawiać się w naszej świadomości. Tymczasem w sztuce nowoczesnej jest to coraz wyraźniejszy trend, który upodobali sobie designerzy na całym świecie.

Upcykling to twórcza forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce Tak „upragade’owany” produkt zostaje wrzucony do wyższego obiegu dzięki nieograniczonej kreatywności designera. Przewagą upcyklingu nad recyklingiem jest brak zaawansowanych procesów chemicznych oraz niskie zużycie energii elektrycznej i gazu, dzięki metodzie ręcznej produkcji.

Przetwarzać zużyte przedmioty można bez granic dla wyobraźni, nadając im przy tym wyższą wartość i nowe, zaskakujące zastosowanie. Stolik z europalet? Huśtawka z opony? Lampa z bębna pralki? Torby z dętek rowerowych? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i powszechne stereotypy. Ale upcykling jest właśnie po to, aby stereotypy z premedytacją łamać.

Skąd się wziął upcykling i dlaczego stał się ostatnimi czasy tak popularny?

Cywilizacja zachodnia stworzyła jak dotąd najbardziej konsumpcyjne społeczeństwo. Produkujemy na masową skalę, i o dziwo to wszystko konsumujemy. Jednak moda i trendy zmieniają się tak szybko, że życie zakupionych przedmiotów coraz bardziej się skraca. Jeszcze 20 lat temu kupowaliśmy nowe dopiero wtedy, gdy stare całkiem się zużyło lub zepsuło. Nie wyrzucaliśmy, a ponownie wykorzystywaliśmy. W miarę bogacenia się społeczeństwa i coraz większej ilości zalewających nasze media komunikatów

reklamowych, zaczęliśmy konsumować coraz więcej – coraz szybciej wymieniać garderobę, coraz częściej przemeblowywać swoje wnętrza, sezonowo odświeżać dodatki w swoich qwdomach. Nikt nie zastanawiał się ile milionów takich przedmiotów, trafia co {reklama}roku na wysypiska i co dalwej się z nimi dzieje. (A fakty mówią same za siebie – w samej tylko Polsce statystyczny obywatel wytwarza prawie 300 kilogramów śmieci co roku. Przy 38 milionach mieszkańców i jedynie 5% odzysku odpadów to naprawdę gigantyczna ilość.)

I pewnie żylibyśmy dalej w tej błogiej nieświadomości, zaspokajając swoje nieograniczone potrzeby, gdyby nie dwie rzeczy.

Pierwsza z nich to kryzys finansowy, który spowodował, że zaczęliśmy bardziej realnie oceniać swoje potrzeby. Finanse i niepewna przyszłość spowodowały, że jak już coś kupujemy to chcemy, aby miało to charakter, duszę i było trwalsze niż jednosezonowe produkty.

Druga to rodząca się z wielkim rozpędem świadomość ekologiczna społeczeństw europejskich. Zaczynamy powoli rozumieć, że być może nasze potrzeby niekoniecznie współgrają z ograniczeniami jakie stawia nam środowisko. Na pomoc i spotkanie tym dwóm tendencjom przyszedł design upcyklingowy, który śmiało przeciwstawił się otaczającej nas powtarzalności, komercji i masówce. Upcykling dał nam możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu, otoczenia się niebanalnymi przedmiotami z duszą i wzniesienia się na meandry naszej kreatywności. Każdy produkt wykonany z materiałów z recyklingu może być sygnowany nazwiskiem projektanta i stać się hitem ekodizajnu. Takie niesamowite możliwości daje tylko upcykling. Upcykling to po prostu design dla ludzi.

Hitem upcyklingowego dizajnu w Polsce są meble i dodatki z palet. Powstają z nich siedziska, stoliki, łóżka, a nawet całe wyposażenie nowoczesnych biur. Projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych i bardziej designerskich aranżacjach.

artykuł 1

Siedzisko z palet, stoliki i szafki ze skrzynek po owocach, szafka z drabiny, Fabryka Palet

Artykuł 2 Stolik kawowy z palety, leżak z worków Poczta Polska, Fabryka Palet & Trykot

artykuł 4

Artykuł 3

Stolik z palety, MebleByDziadek

Jak się okazuje idealnie do aranżacji wnętrz nadają się także zwyczajne skrzynki po owocach, które Designerzy zamieniają w stylowe i naturalne stoliki kawowe, szafki czy donice kwiatowe.

artykuł 5

Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym, Fabryka Palet

artykuł 6

Stolik ze skrzynek po owocach, Hand4home

Opony samochodowe i lampy z bębna pralek to kolejna niecodzienna inspiracja dla recyklingowych Designerów.

artykuł 7

artykuł 8

Stolik z opony – Dekoeko, Huśtawka z opony – MebleByDziadek

artykuł 10 Lampy z bębna pralek, Palletideas

Niezwykle ciekawą odmianą upcyklinu jest tzw. reDesign. Wychodzi on z założenia, że każda epoka charakteryzowała się odrębnymi stylami, a meble z duszą wciąż nas otaczają. reDesign to nic innego jak ich reinkarnacja – Designerzy twórczo wskrzeszają mebel, nadając mu nowe życie.

artykuł 11

Krzesło z PRL – Kolorum

artykuł 13

reDesign fotela z lat 20-30 XX w, PSPeacock

artykuł 14

Krzesło ze szkolnych ław „PRL”, Kolorum

 

AUTOR: Agata Frankiewicz

*Reuse „używaj ponownie” – Reduce „nie kupuj zbędnych produktów” – Recycle „przetwarzaj / utylizuj”

Przeczytaj również
Unchained – reakcja łańcuchowa

Unchained – reakcja łańcuchowa

Carolina Fontoura Alzaga jest wszechstronną artystką znaną międzynarodowej publiczności przede wszystkim z serii swoich prac CONNE...

Klucz do szczęścia – upcyklingowe rzeźby

Klucz do szczęścia – upcyklingowe rzeźby

{reklama} Kluczem do szczęścia może być działalność artystyczna. Ważne, aby połączyć hobby z pracą i robić to co się lubi. Dopełni...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl