Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SLOW FASHION, EKO LIFESTYLE > Picie przez plastikowe słomki będzie nielegalne?
Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Picie przez plastikowe słomki będzie nielegalne?

Picie przez plastikowe słomki będzie nielegalne?

Do soków, koktajli i drinków – dziennie zużywanych jest około 500 milionów słomek!! Według obliczeń to wystarczy, żeby wypełnić 127 autobusów szkolnych! Niestety słomki nie zostają poddawane recyklingowi i trafiają bezpośrednio do naszego środowiska naturalnego. Już jakiś czas temu Greenpeace alarmował, że żołądki waleni zawierają złoża plastiku ze słomek. Władze państw także zauważyli ten problem i postanowiły poczynić kroki do zmniejszenia używania słomek.

Wielka Brytania idzie na wojnę ze słomkami
Jednorazowe słomki są tanie w produkcji i wygodne w użyciu, niestety mają tragiczny wpływ na środowisko. W samej Wielkiej Brytanii zużywa się 42 miliardów słomek rocznie. Dlatego brytyjski rząd zdecydował się na radykalne zmiany i zapowiedział wprowadzenie zakazu ich sprzedaży, który prawdopodobnie wejdzie w życie w 2019 roku. Zakaz będzie dotyczył także plastikowych mieszadełek do drinków oraz patyczków do uszu. Odpady z tworzyw sztucznych stanowią jeden z głównych wyzwań ekologicznych. Niestety wiele z nich trafia do środowiska zatruwając morze, rzeki oraz zagrażając życiu zwierzętom. Dlatego ochrona środowiska morskiego jest kluczowym elementem programu działań Wielkiej Brytanii. Warto podkreślić, że politykę eliminacji produktów plastikowych popiera także królowa Elżbieta II. która wprowadziła zakaza używania butelek PET i plastikowych słomek w pałacu.

Lista zakazanych produktów
Rocznie w Unii Europejskiej powstaje rocznie 26 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Dlatego Komisja Europejska postanowiła walczyć z tym problemem i proponuje nowe przepisy dla stosowania 10 produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. 28 maja 2018 roku przedstawiona została propozycja zakazu stosowania tworzyw sztucznych, dla których istnieje niedroga i łatwo dostępna alternatywa. Co znalazło się na tej liście? Ograniczenia obejmują słomki, plastikowe patyczki kosmetyczne, sztućce, talerze, kubki i opakowania do żywności na wynos. Ponadto UE pragnie do 2025 roku zebrać z kontynentu większośc plastikowych butelek i przeznaczyć je na recykling. Zdaniem Unii wycofanie jednorazowych przedmiotów plastiku oraz recykling odpadów istniejących przyniesie konkretne korzyści. Zdaniem BBC, wycofanie tych przedmiotów do 2030 umożliwi wyeliminowanie strat ekologicznych wynoszących 22 miliardy euro. Nie ma pewności, że przepis zostanie wprowadzony – na zakaz muszą się zgodzić państwa członkowskie i europarlament.

McDonald bez plastikowych słomek?
Nie tylko władze państw dostrzegają problem w dużej ilości zużywanych produktów plastikowych. McDonald’s inicjuje wiele działań, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. Do 2025 roku wszystkie opakowania produktów będą wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu. Ponadto firma przoduje w dziedzinie segregacji śmieci i przetwarzania odpadów.  Koncern także postanowił zrezygnować z plastikowych słomek. Sieć McDonald’s w Wielkiej Brytanii przestanie do 2019 roku używać plastikowych słomek i zamieni je na papierowe.  Wymiana rozpocznie się we wrześni, ale nie wiadomo kiedy dokładnie się zakończy. Ponadto firma zapewnia, że każda z placówek sieci będzie zdolna do recyklingu papierowych słomek do końca 2019 roku. Warto zaznaczyć, że McDonald’s ogłosił tę decyzję jedynie dla Wielkiej Brytanii, ale rozpoczął pracę nad alternatywą dla plastikowych słomek także we Francji, Szwecji, Norwegii oraz USA. Do 2022 słomki mają zniknąć z australijskich lokali, w zamian pojawią się słomki z papieru. Jeśli chodzi o lokale w Polsce, nie ma jeszcze żadnych szczegółów odnośnie rezygnacji ze słomek.

 

Działania te ukazują nam,  że świadomość ekologiczna władz państw i przedsiębiorstw stale rośnie. Jednak musimy pamiętać, że to decyzje konsumentów mają zasadniczy wpływ na stan środowiska naturalnego. Dlatego ważne jest, abyśmy zastępowanie produkty plastikowe tymi, które nia mają negatywnego wpływu na naszą planetę.

Nie macie pomysłów co zrobić ze zbędnymi słomkami? Deko Eko prezentuje inspirujace warsztatyw! W ich trakcie uczestnicy mają okazję nauczyć się jak wykonać nowoczesne pająki inspirowane ozdobami ludowymi z …. plastikowych rurek.

 

Źródło:

https://bezprawnik.pl/slomki-zakazane/

https://dukty.pl/przyroda/ramka,18541,picie_przez_plastikowe_slomki_bedzie_nielegalne.html

https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/307199919-McDonalds-rezygnuje-z-plastikowych-slomek-w-kolejnym-kraju-Kiedy-Polska.html

https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/bruksela-wypowiada-wojne-plastikowym-slomkom,24005.html

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/mcdonalds-zamienia-w-uk-slomki-plastikowe-na-papierowe/wv75ste

Przeczytaj również
Earth Positive – rewolucja w produkcji odzieży

Earth Positive – rewolucja w produkcji odzieży

Ekologia zatacza coraz szersze kręgi. Mamy już restauracje i sklepy z organiczną żywnością meble z europalet, zabawki ze zużytych ...

WISŁAKI – pierwszy w Polsce crowdfunding modowy

WISŁAKI – pierwszy w Polsce crowdfunding modowy

WISŁAKI to pierwszy w Polsce crowdfunding modowy, ekoubrania zaprojektuje jeden z projektantów Dekoeko.com - DOMINIKA NAZIĘBŁY, na...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl