Co zrobić z odzieżą roboczą, której już nie potrzebujesz? Postaw na upcykling!

Deko Eko

September 02, 2021

 

Z pewnością wiesz, że odzież robocza ma określoną wartość użytkową. Gdy jej żywotność dobiega końca - na przykład z powodu wprowadzenia nowej kolekcji lub naturalnego zużycia ubrań - może się wydawać, że nie ma sposobu, aby nadać jej drugie życie. 

Jednak wcale tak nie jest – upcykling odzieży roboczej może nie tylko przynieść niesamowite rezultaty, ale także stać się sposobem na zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczeń generowanych przez przemysł odzieżowy. Wiele walorów funkcjonalnych i estetycznych odzieży roboczej można wykorzystać przy jej ponownym przetwarzaniu - taka odzież odznacza się często żywymi, wibrującymi kolorami, ma też odblaskowe elementy. Ponownemu przetwarzaniu odzieży sprzyja też fakt, że do ich przygotowania używa się często materiałów odznaczających się dużą trwałością.  

Odzież robocza stanowi stosunkowo niewielką część produkcji odzieży na świecie, jednakże wolumen sprzedaży konsekwentnie rośnie. Weźmy za punkt odniesienia dane dotyczące Wielkiej Brytanii, gdzie wartość sprzedaży odzieży roboczej oscyluje w granicach 115-120 mln funtów na przestrzeni ostatnich pięciu lat; to o połowę mniej niż w 2005 roku. Globalny rynek producentów odzieży roboczej jest mocno rozdrobniony, z wieloma markami specjalizującymi się w bardzo konkretnych branżach. Silną konkurencją dla wielu producentów jest potężna ilość chińskich dostawców, którzy dostarczają tańsze rozwiązania.

Analizując odzież roboczą pod kątem upcyklingu, warto podkreślić, że cechy odzieży roboczej zależne są od jej zastosowania. Dla przykładu, mundur strażaka musi być odporny na ekstremalnie wysokie temperatury, i to właśnie ten czynnik dyktuje materiały z których produkowane są kombinezony. W porównaniu z wieloma innymi materiałami – takimi jak tektura, papier czy szkło – tekstylia są mniej podatne na uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że markowe koszulki, fartuchy, kamizelki odblaskowe itp. - to także odzież robocza, która nie jest już przeznaczona do tak niestandardowych zastosowań jak pożar.

Ważne jest także to, że w wielu przypadkach bezpieczniej jest zainwestować w nowe produkty niż naprawiać uszkodzone. Niestety, tekstylia na bazie tworzyw sztucznych, wykonane ze sztucznych składników, które zwiększają efektywność mundurów, są trudne do recyklingu i praktycznie niemożliwe do naturalnej biodegradacji. A to ma swoje odbicie w problemie środowiskowym.

Powyższe, chociaż nie bezpośrednio, wiąże się również z ogólnoświatową debatą na temat zanieczyszczeń powodowanych przez częste zmiany trendów w modzie. 

Przemysł odzieżowy został uznany za ogromne niebezpieczeństwo dla globalnego środowiska, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch dekad obserwujemy jego szybki wzrost. Teraz przemysł modowy jest odpowiedzialny za aż 10% wszystkich emisji dwutlenku węgla w skali globalnej, a także jest drugim co do wielkości konsumentem zaopatrzenia w wodę na świecie. Inne grzechy tekstyliów to wyczerpywanie się źródeł nieodnawialnych, emisja gazów cieplarnianych i zużycie ogromnych ilości energii.

Przez lata tekstylia były częścią tzw. „throwaway culture”. Tania siła robocza pozwalała na utrzymanie bardzo niskich cen, przez co cała branża nagle dostosowała się do najbardziej wrażliwych cenowo klientów. Ale skoro 85% tekstyliów staje się odpadami na wysypiskach, nie ma powodu do optymizmu. Podczas gdy tektura, papier, szkło, a nawet tworzywa sztuczne mogą być poddane recyklingowi, tekstylia są w tym obszarze znacznie mniej wdzięcznym materiałem.

Na szczęście, lata krytyki przyniosły swój zamierzony efekt. Branża modowa sięga po nowe rozwiązania. Przyjrzyjmy się zatem przykładom marek i projektów, które wzięły sprawy w swoje ręce, ze szczególną uwagą poświęconą upcykilngowi odzieży roboczej. 

Renewi, firma zajmująca się gospodarką odpadami, połączyła siły z Deko Eko przy jednym z takich zmieniających branżę projektów. 

Elementy odzieży roboczej zostały wykorzystane do zaprojektowania całej kolekcji produktów. Kamizelki odblaskowe, powszechnie stosowane na budowach, posłużyły jako materiał na wygodne saszetki i worki.

Dodając do procesu nieco więcej tekstyliów, Deko Eko znalazło również bardziej kreatywne rozwiązania, zmieniając odzież roboczą w poręczne pudełka na lunch i torby z odblaskowymi paskami.

 

Torba sportowa wykonana przy pomocy upcycklingu

 

W kolekcji znalazły się również gadżety dla fanów kolarstwa. 

Stare kurtki używane na budowach i inne elementy odzieży roboczej zostały przekształcone w pokrowce na siodełka, podwójne sakwy rowerowe, trójkątne torby i szyte pokrowce na butelki. Takie kolekcje można z łatwością dopasować do każdej marki, zachowując przy tym unikatowość każdego projektu upcyklingowego.

 

sakwy oraz poszewki na bidon wykonane z odzieży roboczej - przykład upcycklingu

 

Nawet największe marki na świecie poszły w ślad za mniejszymi, lokalnymi producentami, którzy często dbałość o środowisko wpisują w swoją misję. H&M to jedna z takich firm. Globalny producent odzieży wypuścił linię wykonaną z używanej odzieży roboczej. Jak skomentowali przedstawiciele firmy,

„W tej kolekcji marka zwraca uwagę na niezbadane źródła tworzenia nowej odzieży poprzez upcykling odzieży roboczej. Kawałki, które stały się bezwartościowe w swoim pierwotnym celu, nadal są pełne wartości przy odpowiednim przetworzeniu. Ponadto proces ten oszczędza materiały pierwotne, emisje klimatyczne, wodę. Naszą ambicją jest poszerzenie wizji dotyczącej recyklingu ubrań, zadając sobie pytanie: jakie są inne nieocenione źródła?”.

 

kampania H&M wykorzystujaca upcykling

 

H&M współpracował również z Deko Eko w zakresie promocji upcyklingu. Eksperci z Deko Eko przeprowadzili warsztaty dla pracowników firmy w 2016 roku.

Celem warsztatów było wskazanie konieczności upcyklingu tekstyliów. Rezultatem kreatywnego wydarzenia była kolekcja biżuterii i drobne przedmioty codziennego użytku wykonane przez pracowników H&M. W ramach wydarzenia upcyklingowy partner Deko Eko przeprowadził podobne warsztaty, podczas których tekstylia zostały zamienione na lampy i artykuły biurowe wykonane z wikliny z makulatury.

 

torba uszyta z używanej odzieży roboczej

 

Deko Eko współpracowało także z Miles Promocean przy projekcie dla niemieckiej sieci supermarketów. Celem tej akcji było wykorzystanie odzieży roboczej pracowników sieci, zgodnie z duchem upcyklingu. Projektanci Deko Eko przekształcili ubrania w torby i uszyli kolekcję oszałamiająco stylowych akcesoriów. 

Projekt był również przykładem odpowiedzialnej produkcji, kluczowego obszaru zainteresowania niemieckiego detalisty. Akcesoria uszyło przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest zapewnienie pracy osobom wykluczonym zawodowo. Ta inicjatywa w sposób szczególny połączyła korzyści, jakie może przynieść upcykling, z ideami promowanymi w ramach biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Na koniec jeszcze jeden przykład wykorzystania odzieży roboczej. 

Szwedzka projektantka Nhu Dong połączyła siły z lokalnym browarem, aby stworzyć kolekcję mody wykonaną z odzieży roboczej z recyklingu. Artystka stworzyła unikalne produkty unisex, inspirowane standardowymi kombinezonami używanymi na terenie browaru.

 

projekt linii odzieżowej wykonanej z używanych uniformów roboczych autorstwa szwedzkiej projektantki Nhu Dong

 

Jak widać, istnieje wiele sposobów na upcykling odzieży roboczej. Odzież roboczą można z powodzeniem wykorzystać przy tworzeniu produktów o zupełnie nowej wartości, a przekrój tych możliwości jest ogromny i zależny od Twojej kreatywności. Aby dowiedzieć się więcej o świecie upcyklingu, skontaktuj się z naszym zespołem.

Skontaktuj się z nami.

Related Content