Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > Uncategorized > Planowane zmiany w ustawie śmieciowej.
plecak 2w1

plecak 2w1

Świeczniko-patera z ciętej butelki szklanej po winie TOTINO

Świeczniko-patera z ciętej butelki szklanej po winie TOTINO

L – GO

L – GO

Kolczyki z drewna #11

Kolczyki z drewna #11

ŚWINKA VIOLA

ŚWINKA VIOLA

Bluzka lniana KIMONO

Bluzka lniana KIMONO

Kieliszki z butelek Wyborowa komplet 6 sztuk

Kieliszki z butelek Wyborowa komplet 6 sztuk

Kolczyki z drewna #8

Kolczyki z drewna #8

Planowane zmiany w ustawie śmieciowej.

Planowane zmiany w ustawie śmieciowej.

Ministerstwo Środowiska rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku oraz czystości w gminach – tzw. ustawy śmieciowej. Należy podkreślić, że propozycje nowych przepisów będą omawiane z samorządami, a także firmami zajmującymi się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Konsultacje mają pomóc w wypracowaniu najskuteczniejszych rozwiązań oraz ograniczeniu występujących nieprawidłowości.

Wskaźnik recyklingu

Poziom recyklingu odpadów w Polsce sukcesywnie rośnie z roku na rok, jednakże musimy sprostać coraz ostrzejszym normom europejskim. W 2016 roku poziom recyklingu odpadów komunalnych – w podziale na frakcje: papier, szkło, tworzywo sztuczne i metal, wyniósł 28%. Dane za 2017 roku są jeszcze analizowane, ale wiadomo już, że jeśli nie wprowadzimy nowych zasad, to grożą nam wysokie kary. Ponadto będziemy mogli zapomnieć o 1,3 mld zł dotacji z Unii Europejskiej na gospodarkę odpadową. Należy zaznaczyć, że do 2020 wskaźnik recyklingu odpadów musi wynosić 50%. Co więcej w maju Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe zasady zarządzania odpadami oraz ustanowiła aktualne cele recyklingowe. Do 2025 roku już 55% odpadów musi podlegać recyklingowi, do 2030 – 60%, a do 2035 roku, aż 65%.

Cztery frakcje odpadów

Nowa ustawa ma ustalać różnicę jaka będzie występować pomiędzy ceną za odpady zmieszane oraz selektywną zbiórkę. Pozytywnie napawa fakt, że coraz więcej gmin wprowadza jednolite standardy selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Dzięki temu jakość  surowców kierowanych do recyklingu zwiększa się. Powodem tego jest wprowadzony Jednolity System Segregacji Odpadów – segregacja odpadów w podziale na cztery frakcje. Pojemnik niebieski przeznaczony jest na papier, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, a brązowy na odpady, które ulegają biodegradacji np. jedzenie.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Rozszerzona odpowiedzialność producentów

Ministerstwo Środowiska bierze pod uwagę możliwość większego dofinansowania rynku recyklingu poprzez obowiązek, który wynika z rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Odpowiedzialność ta dotyczy ponoszenia kosztów zbiórki i recyklingu wyprodukowanych przez producenta opakowań. Niestety pudełka, paczki, kartony po produktach stanowią ogromną część odpadów komunalnych, nawet 25-35%. Eksperci podkreślają, że filozofia gospodarki obiegu zamkniętego nie będzie funkcjonować bez ponoszenia przez producentów kosztów opakowań. Minister Środowiska jest zdania, że takie rozwiązanie pobudzi rozwój recyklingu, co z kolei spowoduje ograniczenie składowania odpadów.

 

Wiele śmieci pozornie nie ma żadnej wartości, a dodatkowo trzeba zapłacić a ich utylizację. Dlatego firmy oprócz recyklingu  powinny rozważyć wdrożenie działań upcykingowych. Ideę upcykingu jest nadawanie wyższej wartości pozornie wyżytym materiałom  oraz przedmiotom. To nie tylko globalny eko trend polegający na nadawaniu drugiego życia zużytym przedmiotom, ale przede wszystkim kreatywny wyraz troski o losy naszej planety.  Dlatego warto zaangażować także konsumentów w działania upcyklingowe, które przyczynią się do budowania u nich ekologicznej świadomości. Przykładem takiego działania są organizowane przez nas warsztaty upcyklingowe podczas, których uczestnicy ze starych materiałów wykonują nowe przedmioty – torebki, ozdoby, biżuterię i wiele innych zaskakujących dzieł.

Droższe składowanie odpadów

Kolejny sposób na walkę z dużą ilością odpadów to podniesienie opłaty za składowanie odpadów przeznaczonych do recyklingu. Docelowo w 2020 koszt składowania jednej tony wyniesie 270 zł – czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2017. Wzrost będzie następował cyklicznie tzn. opłata w 2018 roku wyniesie 140 zł, a w 2019 roku będzie trzeba zapłacić  już 170 zł. Resort środowiska liczy, że podwyżka cen powstrzyma przed składowaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz powoduje wzrost zbiórki z podziałem na frakcje. Co więcej wyższa opłaty za składowanie powodują, że wiele firm decyduje się na szybszy recykling.

 

Ministerstwo Środowiska wdraża działania mające na celu zwiększenie recyklingu. Musimy jednak pamiętać, że to od nas zależy ile odpadów rocznie trafi na wysypisko. Jak najlepiej ograniczyć liczbę śmieci?

Po pierwsze starajmy się kupować mniej produktów pakowanych w folie i reklamówki.

Po drugie zabierajmy na zakupy swoje własne siatki  – coraz popularniejsze są własne siatki na owoce.

Po trzecie kupujmy napoje w szklanych pojemnikach, które potem można zwrócić do sklepu .

Po czwarte kupujmy produkty recyklingowe, biodegradowalne, ekologiczne i zachęcajmy do tego rodzinę i znajomych.

I najważniejsze – sami segregujmy śmieci!

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/beda-zmiany-w-tzw-ustawie-smieciowej/jh10wce

https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/nie-segregujesz-za-smieci-zaplacisz-4-razy-wiecej,24265.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/gospodarka-odpadami-rozszerzona-odpowiedzialnosc-producentow,103704.html

https://portalkomunalny.pl/wzrosna-oplaty-za-skladowanie-odpadow-komunalnych-356787/

Przeczytaj również
Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Akcje proekologiczne, w których warto wziąć udział!

Według ekspertów aż osiem miliarda ton plastiku zaśmieca Ziemię, z czego niestety większość nie jest biodegradowalna. Z badań wyni...

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Zapraszamy na prelekcję "Upcykling jako innowacyjny trend w sztuce, designie i odpowiedzialnym biznesie" 6 lipca, 17:00-17:45 na E...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2018 dekoeko.com