Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > Uncategorized > Przykłady ekologicznych inwestycji w polskich miastach.
Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury XS

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Przykłady ekologicznych inwestycji w polskich miastach.

Przykłady ekologicznych inwestycji w polskich miastach.

Polskie samorządy coraz wyraźniej dostrzegają, że mieszkańcom zależy już nie tylko na komfortowych mieszkaniach, bogatej infrastrukturze i dobrej komunikacji. Czyste powietrze i woda, poszanowanie przyrody oraz miejsca zielone są bardzo istotne dla osób mieszkujących w mieście. Dlatego władze miast podejmują wiele działań proekologicznych i realizują świadomą politykę ekologiczną.  Wdrożonych zostało wiele projektów m.in. z zakresu gospodarki wodnej, efektywności energetycznej budynków, zrównoważonego rozwoju, gospodarki odpadami i tworzenia miejsc zielonych. Pragniemy zaprezentować dwa projekty, które nas szczególnie zainteresowały: IMPLANT w Warszawie i Grow Green we Wrocławiu. Zapraszamy do przeczytania!

 

IMPLANT – funkcja gastronomiczna, usługowa i walka ze smogiem

W Warszawie trwa budowa proekologicznego projektu IMPLANT. W nowoczesnej przestrzeni miejskiej będzie można skorzystać z wielu usług, zrobić zakupy oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Ważnym elementem projektu będzie promowanie ekologicznych nawyków pośród Warszawiaków. Ponadto IMPLANT zostanie wyposażony w jeden z największych na świecie „łapaczy smogu” i zbiornik retencyjny.

Pomysłodawcy inwestycji podkreślają, że takie miejsca już powstały za granicą -przykładowo Pop Box w Wielkiej Brytanii.Teraz czas na Warszawę! Miejsce ma być swego rodzaju eksperymentem społecznym, który połączy różne grupy społeczne, ale przede wszystkich będzie pełnił funkcję edukacyjno-inspiracyjną. Będzie to nowoczesny obiekt składający się z 272 połączonych kontenerów. IMPLANT zostanie podzielony na trzy główne strefy: gastronomiczną z wydzieloną powierzchnią restauracyjną, usługowo-handlową, w której m.in. znajdą się butiki z propozycjami przede wszystkim od polskich projektantów, oraz halę przeznaczoną na wydarzenia społeczne i kulturalne. To tu będą odbywały się warsztaty, wystawy i prelekcje.

Źródło: www.smartcityblog.pl

Istotny aspekt projektu to zastosowane rozwiązania – od wertykalnego ogrodu po specjalne farby, które będą rozbijać cząsteczki zanieczyszczeń. Warto wspomnieć, że inwestycja będzie posiadała zbiornik retencyjny i samowystarczalny wodny ekosystem Aquaponica. Dodatkowo zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne i pompy powietrzne, a także jeden z najbardziej ekologicznych systemów docieplania budynków. Należy pochwalić pomysłodawców projektu, którzy chcą promować alternatywne, niskoemisyjne środki komunikacji. Stąd IMPLANT będzie wyposażony w stacje dla rowerów i ładowarki dla elektrycznych samochodów. Inicjatorzy pomysłu podkreślają, że przestrzeni zielonej jest bardzo mało, a miasto musi oddychać. Dlatego zainstalowany zostanie największy w Europie łapacz smogu. Ponadto cała inwestycja będzie zielona – liczne kwiaty, skwerki i  drzewa. Projekt ma być gotowy wiosną 2020 roku.

 

Green Grow we Wrocławiu

W zabudowanych miastach, które zmagają się ze złą jakością powietrza rośnie zapotrzebowanie na miejsca zielone. Należy pamiętać, że rośliny oprócz funkcji estetycznych wpływają na jakość środowiska oraz warunki klimatyczne. Dlatego we Wrocławiu postanowiono skupić się na stworzeniu zielonej infrasturktury  – zaliczamy do niej m.in domy pokryte roślinnością, zieleń na dachach i trawiaste torowiska. Joanna Kiernicka-Allavena, która zajmuje funkcję dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia podkreśla, że celem projektu jest sprawdzenie możliwości przystosowania miasta do zmian klimatu. Odbywa się to między innymi poprzez stworzenie katalogu rozwiązań, które zapewnią: ochronę przed upałem, poprawę jakości powietrza,  ponowne wykorzystanie wód opadowych oraz lokalne obniżenie temperatury.

Źródło: www.wroclaw.pl

Niestety w dużych miastach coraz trudniej wygospodarować teren do stworzenie zielonych miejsc. Dlatego we Wrocławiu wpadli na pomysł utworzenie parków kieszonkowych, zielonych ścian oraz dachów. Należy podkreślić, że istotnym elementem projektu jest udział mieszkańców w inicjatywie – to oni wybrali miejsca, które chcieliby zazielenić. Zgłoszonych zostało 120 miejsc, z których wybrano 7. Drugi etap projektu przewiduje wzięcie udziału w projektowaniu terenów zielonych. W tym celu powstaną specjalne grupy składające się ze specjalistów z dziedziny architektury krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska oraz socjologów. Warto zaznaczyć, że wrocławski pomysł zwyciężył w europejskim projekcie Horizon 2020. Zgłoszonych było 45 pomysłów z całej Europy, ostatecznie tylko 4 z nich uzyskały dofinansowanie. Na realizację tego przedsięwzięcia, które zakończy się w 2021 roku, Wrocław otrzymał około 7 mln zł.

Także Deko Eko zaangażowało się we współpracę z Urzędem Miasta Krakowa w celu szerzenia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Z  1000 sztuk banerów reklamowych uszyliśmy upcyclingowe torebki z uchwytami z pasów bezpieczeństwa, które mogą służyć jako torby na zakupy. Tego typu prezenty podkreślają troskę o środowisko oraz zaangażowanie instytucji w ekologię i odzysk odpadów.

Źródło:

https://www.smartcityblog.pl/implant-nowa-przestrzen-w-warszawie/

https://kochamwroclaw.pl/projekt-grow-green-rusza-we-wroclawiu/

https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/72813/Parki-kieszonkowe-na-Olbinie-FOTO 

Przeczytaj również
Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Dekoeko.com na Gdynia Design Days

Zapraszamy na prelekcję "Upcykling jako innowacyjny trend w sztuce, designie i odpowiedzialnym biznesie" 6 lipca, 17:00-17:45 na E...

Warsztaty upcyklingowe w firmie Polpharma

Warsztaty upcyklingowe w firmie Polpharma

Jedną z dróg realizacji działań edukacyjnych firmy Polpharma z zakresu ekologii jest coroczny Zielony tydzień, który odbywa się we...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl