Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > tip of the day > 10 sposobów na walkę ze smogiem
Forest Sample

Forest Sample

KOSTKA Z MCHU W DREWNIANEJ OPRAWIE

KOSTKA Z MCHU W DREWNIANEJ OPRAWIE

Zestaw 4 świec sojowych

Zestaw 4 świec sojowych

Obraz  z mchu Brzoza

Obraz z mchu Brzoza

zestaw 3 dekorów B1

zestaw 3 dekorów B1

Zuza line scented disc.

Zuza line scented disc.

KOSTKA Z MCHU PODUSZKOWEGO W DREWNIANEJ OPRAWIE

KOSTKA Z MCHU PODUSZKOWEGO W DREWNIANEJ OPRAWIE

Hexagon – świecznik z drewna z palet

Hexagon – świecznik z drewna z palet

Wisior ostrosłup ciemny z chrobotkiem reniferowym

Wisior ostrosłup ciemny z chrobotkiem reniferowym

10 sposobów na walkę ze smogiem

10 sposobów na walkę ze smogiem

Smog – nieproszony gość wielu polskich miast, którego wyjątkowo ciężko się pozbyć.

Jak wiemy, nasz kraj znajduje się w niechlubnej czołówce państw o najwyższym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza – żeby być bardziej dosłownym, zajmuje dokładnie drugie miejsce, a  w tym „prestiżowym” rankingu wyprzedza nas tylko Bułgaria.
Nie jest to powód do dumy, nieprawdaż?

O problemie mówi się ostatnio bardzo dużo. Jednak środki podejmowane do walki ze smogiem mają wyjątkowo mierne wyniki – swoją drogą ciężko jest nagle wybić z głowy dziesiątkom tysięcy Polaków, aby przestali ogrzewać swoje domy czym popadnie i palić w piecach grzewczych śmieciami. Tak, to jest główne i największe źródło smogu w Polsce, fabryki czy spaliny z samochodów to jedynie mały procent.

Nie załamujmy się jednak, ze smogiem da się walczyć – i to skutecznie! A my przychodzimy z pomocą, żeby wyposażyć Was w odpowiedni arsenał.

Istnieje kilka wyjątkowo efektywnych domowych rozwiązań, aby wyrzucić tego bardzo niezdrowego gościa z naszych domów i mieszkań. Najbardziej popularnym – i niestety również najdroższym – rozwiązaniem są elektroniczne filtry powietrza, które są w stanie oczyścić całe powietrze w mieszkaniu ze szkodliwych pyłów i substancji. Niestety koszty takiego urządzenia są dość wysokie (ceny wahają się pomiędzy 800, a 2000 złotych). Dlatego też przygotowaliśmy równie skuteczne alternatywne rozwiązania.

Photo by vasanth babu from Pexels.

Rośliny oczyszczające powietrze – to chyba najładniejszy i najbardziej naturalny środek antysmogowy. Wprowadzając rośliny do domu nadamy mu ciekawszy wystrój i wniesiemy do niego więcej ciepła, a tym samym będziemy zdrowiej oddychać. Warto zwrócić uwagę na rośliny jak:

  • Palma Areka,
  • Epiperum złociste,
  • Sensawieria gwinejska,
  • Figowiec benijamin,
  • Bluszcz i wiele innych.

Oczyszczające powietrze rośliny znajdziecie również u nas i to w ciekawych kompozycjach do wystroju wnętrz.


Photo by Jens Mahnke from Pexels

Częste odkurzanie pozwoli pozbyć się pyłów i kurzu unoszącego się w mieszkaniu, które mogą powodować alergie i astmy. Warto też pamiętać o ścieraniu kurzy nawilżoną szmatką. Można też rozważyć pozbycia się z mieszkania przedmiotów, które lubią „zbierać” zanieczyszczenia jak firany czy dywany.

Photo by Pixabay from Pexels

Odpowiednie wietrzenie mieszkania w dni pozbawione alarmu smogowego, pozwolą utrzymać zdrowe i świeże powietrze w naszych mieszkaniach, jak i również skutecznie wyniesie z domów brzydkie zapachy.

Photo by worldoflard from Flickr.

Dbanie o systemy wentylacyjne usprawni przebieg cyrkulacji powietrza w mieszkaniu, a tym samym usprawni pozbywanie się zanieczyszczeń w powietrzu. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na wentylację w łazience (oszczędzi nam to również ryzyka związanego z możliwością pojawienia się grzybów) oraz w kuchni (szybciej pozbędziemy się zapachu jedzenia z mieszkania i zmniejszy się ilość tłustych osadów). Warto również sprawdzić szczelność okien w mieszkaniu, aby zamknąć drogi dla wszystkich szkodliwych substancji z zewnątrz.

Photo by Pixabay from Pexels.

Utrzymywanie umiarkowanej wilgotności powietrza pomoże nam w trakcie smogu kiedy powietrze jest wyjątkowo suche i sprzyja przeziębieniom. Możemy przemyśleć kupno nawilżacza powietrza, bądź zwyczajnie postawić w pokoju miskę z wodą.

Naturalnym wskaźnikiem wilgotności powietrza jest mech, który dodatkowo ma zdolności oczyszczające. Propozycje takiego mchu możecie znaleźć również u nas w sklepie.

 

Photo by Mervin from Flickr.

Jonizacja powietrza w postaci choćby umieszczenia w domu solnych lamp, bądź po prostu kamieni solnych poprawi nasze samopoczucie, zmniejszy zmęczenie czy bóle głowy wywołane nadmiernym smogiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu otoczymy się jonami ujemnymi, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka, w przeciwieństwie do przeważnie otaczających nas jonów dodatnich wytwarzanych często przez otaczające nas urządzenia elektryczne.

Photo by Takeshi Kawai from Flickr.

Obniżenie temperatury do 20-22 stopni Celsjusza również pozytywnie wpłynie na nasze zmęczenie i poczucie ospałości.

Photo by Pixabay from Pexels.

Przyjemne zapachy w postaci naturalnych świec, bądź olejków poprawią nasz humor oraz skutecznie pozbędą się zapachów tzw. „wędzonki” czy „ogniska” towarzyszących zanieczyszczonemu powietrzu. Jako najlepszy wybór świec z naturalnych składników polecamy świece sojowe.

 

Photo by orangebrompton from Flickr.

Jeśli już decydujemy się wyjść z mieszkania w trakcie smogu, nie zapominajmy zabrać ze sobą maski antysmogowej. Ten element okrycia wierzchniego skutecznie ochroni nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi substancjami. Cena takich masek to około 100zł. Pamiętajmy, aby przed zakupem zawsze sprawdzić taką maskę i opinie o niej czy faktycznie jest skuteczna.

Photo by CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN from Pexels.

Jak wiadomo – sport to zdrowie. Jednak kiedy powietrze jest zanieczyszczone uprawianie aktywności na świeżym powietrzu ma zupełnie odwrotne skutki. Wybranie się na krótki jogging zafunduje nam efekty spalenia kilku paczek papierosów. Niestety, jeśli chcemy dbać o zdrowe ciało i ładną sylwetkę w trakcie alarmu smogowego zostańmy w domu, albo zdecydujmy się na trening na siłowni.

Przeczytaj również
10 roślin oczyszczających powietrze

10 roślin oczyszczających powietrze

O tej porze roku mało kto myśli o tym jak oczyścić powietrze w domu, gdyż przy tak wysokich temperaturach okna są otwarte na oście...

„Zielone” prezenty dla najmłodszych

„Zielone” prezenty dla najmłodszych

Mikołajki to święto, które jak jedno z wielu, cieszy najbardziej właśnie najmłodszych. Sprawmy by cieszyły się z prezentów, które ...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl