Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > EKO LIFESTYLE > Jak żyć według zasady Zero Waste?
Lampa stołowa ORGANIC L

Lampa stołowa ORGANIC L

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury CONE XS

Lampa wisząca z tektury CONE XS

Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Jak żyć według zasady Zero Waste?

Jak żyć według zasady Zero Waste?

Ruch Zero Waste dynamicznie funkcjonuje na świecie i zyskuje coraz większą popularność. Także w Polsce, zauważalnie więcej osób działa według zasad tej idei oraz dąży do ograniczenia produkcji śmieci. Działacze ekologiczni edukują społeczeństwo, a także, poprzez akcje proekologiczne, zabiegają o zmiany w stosowaniu produktów z tworzyw sztucznych – np. starają się zlikwidować jednorazowe reklamówki. Kto jest pomysłodawcą tego ruchu? Jakie są jego główne założenia? Co robić, żeby żyć według zasad zero waste? Po szczegóły zapraszamy do artykułu!

Geneza Zero Waste

Zero waste zostało zapoczątkowane w latach 70-tych XX wieku w USA. Jednakże dopiero za sprawą Bea Johnson, autorki bloga Zero Waste Home, ruch ten zyskał międzynarodową popularność. Jak to się stało? W 2008 roku Bea zaprezentowała słoik wypełniony odpadami stworzonymi w ciągu roku przez czteroosobową rodzinę. Kiedy jej historia została opisana w “”New York Timesie”, zalała ich fala krytyki. Wiele ludzi uznała ich za szalonych hipisów jedzących ze śmietnika. Dopiero po publikacji zdjęcia i ukazaniu ich domu i rodziny, ludzie zrozumieli, że trend Zero Waste ma sens i warto się nad nim zastanowić.

Autorka bloga w radykalny sposób zmieniła życie swoje i swojej rodziny. Współmieszkańcy nie  chcieli gromadzić niepotrzebnych przedmiotów, które zabierały im przestrzeń. Dlatego postanowi stopniowo eliminować zbędne produkty, aż w końcu ograniczyli plastik całkowicie.  Pewnie wielu z Was zastanawia się czy jest to w ogóle możliwe, a druga część zupełnie w to nie wierzy. Jednakże warto zapoznać się z koncepcją i wprowadzić małe ekologiczne zmiany u siebie – to wcale nie jest takie trudne. 

Znajdź motywację

Zdajemy sobie sprawę, że życie bez śmieci wymaga zmiany wielu nawyków – w zakupach, gotowaniu, sposobie spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim w sposobie myślenia. Dlatego warto zastanowić się co właściwie chcemy zrobić i jaka motywacja nami kieruje zanim zapragniemy wdrażać ideę w nasze życie. Irytuje Was ilość wyrzucanych foliowych opakowań i częste wynoszenie śmieci? Pragniecie spędzać czas pośród czystego lasu i nad czystą rzeką? Dążycie do ochrony gatunków zwierząt zagrożonych?  A może chcecie zaoszczędzić pieniądze poprzez mniejsze wyrzucanie jedzenia?

Niestety Polacy są w czołówce państw korzystających z plastikowych torebek. Z badań wynika, że w ciągu roku zużywany ich 466. Warto zaznaczyć, że unijna średnia wynosi 198, a przykładowo Duńczycy wyrzucają tylko 4 torebki rocznie. Co więcej wyrzucamy duże ilości jedzenia – co tydzień do polskich śmietników trafia około 1/3 żywności. Z raportu przeprowadzonego dla Federacji Banków Żywności „Nie marnuj jedzenia 2017” wynika, że 34% Polaków marnuje żywność. W koszach ląduje 9 mln ton żywności rocznie – Polska pod względem wyrzucania jedzenia uplasowali się na 5 miejscu w Unii Europejskiej.

5 x R

Bea Johson zachęcając innych do życia według idei Zero Waste propaguje zasadę 5 x R: refuse, reduce, reuse, recycle, rot. W tłumaczeniu na polski: odmawiaj, redukuj, używaj ponownie, odzyskaj/przetwórz, kompostuj. Według propagatorów tego ruchu kluczem do sukces jest odmawianie. Odmawiaj jednorazowych reklamówek w sklepie. Powiedz „nie’ plastikowym słomkom do picia w barze. Nie pakuj owoców w reklamówki. Podziękuj za kawę na wynos w papierowym kubeczku. Odmawiaj i znajdź alternatywne rozwiązanie, które umożliwi Ci zmniejszenie produkcji śmieci.

Zasady Zero Waste według Deko Eko

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z ideą Zero Waste, ale nie wiesz od czego zacząć? Zapraszamy do zapoznania się z listą czynności, które pomogą Ci w ograniczeniu nadmiernej produkcji śmieci.

  • Zrezygnuj z picia wody z butelki. Kup dzbanek filtrujący wodę i pij przefiltrowaną wodę z kranu. Do pracy, do szkoły, na siłownię, na spacer zabieraj ze sobą butelkę wielokrotnego użycia . Nasza propozycja to 100% ekologiczna butelka na świecie – zrobiona ze szkła, z drewnianą zakrętką i odkrycie z korka.

  • Na zakupy zabieraj swoją torbę.

 

  • Rób listę zakupów i kupuj to co jest niezbędne. Dzięki temu nie będziesz robić zapasów i wyrzucać żywności.
  • Pieczywo i owoce w sklepie pakuj w swoje woreczki np. lniane

  • Jedzenie do pracy lub szkoły zapakuj w pudełka, zupy możesz przewieźć w słoiku.
  • Zrezygnuj z plastikowych sztućców, jednorazowych słomek i kubeczków. Na rynku dostępnym jest wiele alternatyw – drewniane sztućce i kubki, metalowe słomki.

Pamiętaj, że nawet małe czynności praktykowane przez wiele osób przynosi znaczące skutki!

 

Źródło:

https://e-bliskoprzyrody.pl/2017/03/13/zero-waste-wedlug-bei-johnson/

https://www.makehappyday.com/od-czego-zaczac-zycie-zero-waste-czyli-zycie-bez-smieci/

 

Przeczytaj również
Ooho! Woda w jadalnym balonie

Ooho! Woda w jadalnym balonie

Czy przyjdą czasy, że zastąpimy czymś przyjaznym dla naszego środowiska, wszechobecny plastik? Plastikowa butelka z wodą to widok ...

Świąteczne EKO dekoracje domu

Świąteczne EKO dekoracje domu

Atmosfera świąt Bożego Narodzenia jest bez wątpienia jedyna i niepowtarzalna - w radio puszczane są same świąteczne przeboje, nasz...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl