Wyślij zapytanie

Zapisz się do newslettera

DEKO EKO > BLOG > SLOW FOOD > Żywność ekologiczna – wstęp
Lampa B&B biała ze złotem

Lampa B&B biała ze złotem

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała2 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury XS

Lampa wisząca z tektury XS

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała3 damska/unisex S

Wieszak słup telegraficzny

Wieszak słup telegraficzny

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

organiczna Tęcza mała1 damska/unisex S

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Lampa wisząca z tektury – CONE XL

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Okrągła lampa wisząca z tektury – HEMISPHERE 55

Żywność ekologiczna – wstęp

Żywność ekologiczna – wstęp

Żywność ekologiczna to określenie żywności produkowanej metodami rolnictwa ekologicznego tj. alternatywnego systemu, który poprzez stosowanie środków naturalnych i nieprzetworzonych technologicznie zapewnia trwałą żyzność gleby, zdrowie zwierząt, nie zatruwa środowiska, a przy tym pozwala produkować wysokiej jakości, zdrowe produkty rolnicze (więcej na temat zasad stosowanych w ekorolnictwie znajdziesz tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rolnictwo_ekologiczne)

Na czym polega ekorolnictwo?

Ekorolnictwo to metoda wytwarzania żywności bardziej zróżnicowana biologicznie tj. gospodarstwo ekologiczne nie może się specjalizować wyłącznie w uprawie roślin czy hodowli zwierząt, czyli monokulturowych uprawach, które są typowe dla produkcji przemysłowej. Polega na stworzeniu naturalnego ekosystemu, w którym uzyskuje się zamknięty obieg materii organicznej – rośliny są spożywane przez zwierzęta, a te przetwarzają pożywienie w nawóz i cykl się zamyka. Taki sposób jest zgodny z naturą, cyklami w przyrodzie, porami roku. Zapewnia biologiczną samoregulację, poprawia mikroklimat, stosuje metody ochrony gleby, wody a także krajobrazu, czego efektem są produkty rolne o wysokiej jakości biologicznej.

Dlaczego muszę płacić więcej za EKOŻYWNOŚĆ?

Produkcja ekologiczna jest bardziej czasochłonna, a przez to mniej wydajna ze względu na niestosowanie chemii oraz stosunkowo niewielki obszar pól uprawnych. Powoduje to mniejsze plony (o około 1/3) w porównaniu do gospodarstw standardowych. Brak efektu skali powoduje wyższe koszty jednostkowe produkcji. To wszystko wpływa na ceny takich produktów, które zwykle są niestety 2-3 razy wyższe od żywności przemysłowej.

Czy warto?

Wszystko zależy od Twoich priorytetów… Musisz zdawać sobie sprawę, że produkty {reklama}żywnościowe produkowane przez międzynarodowe koncerny sa naszpikowane chemią, czasami mając naprawdę niewiele wspólnego z naturalną żywnością, którą daje nam ziemia. Jeśli więc zależy Ci na zdrowym jedzeniu, które przecież jest Twoim paliwem, to zdecydowanie warto zainwestować nieco więcej, a przez to czuć się lepiej. Dzięki żywności o wysokiej jakości inwestujesz w swoje zdrowie długofalowo…

A przy okazji przyczyniasz się bezpośrednio do spadku bezrobocia na wsi – zmniejszona mechanizacja jest zastępowana pracą ludzi, gospodarstwo naturalne to często podstawa funkcjonowania rodzinnego przedsiębiorstwa turystycznego.. Źródłem utrzymania coraz częściej staje się również sprzedaż własnych przetworów jako luksusowych produktów ekologicznych.

Ekorolnictwo w Polsce / UE

Rynek żywności ekologicznej w Polsce coraz bardziej rośnie. Rośnie także powierzchnia polskich upraw ekologicznych (1% powierzchni kraju). Żywność certyfikowaną kupuje już ok. 7% polskich konsumentów – głównie w specjalistycznych sklepach (około 200), na półkach zlokalizowanych w ekologicznych wyspach w supermarketach oraz bezpośrednio u rolników.

Warto wiedzieć, że producenci i przetwórcy żywności ekologicznej posiadają certyfikaty i mają obowiązek oznaczania nimi swoich produktów. W Polsce stosowane są certyfikaty 11 firm m.in. Agrobiotest, Bioeksperta, Biocert, Ekogwarancja PTRE, Cobico, PCBC i PNG. Szukaj ich na opakowaniach produktów!

W Unii Europejskiej żywność ekologiczna jest oznaczona za pomocą tzw. EUROLIŚCIA.

UWAGA – określenie “żywność ekologiczna” często bywa używane w języku potocznym zamiennie z pojęciem “zdrowa żywność“. To drugie określenie jest jednak tylko wytworem marketingowym i nie ma nic wspólnego z certyfikatami, może, ale nie musi być żywnościa produkowana metodami ekologicznymi.

Przeczytaj również
Berlin – pierwszy sklep bez opakowań!

Berlin – pierwszy sklep bez opakowań!

Każdego dnia wyrzucamy miliony opakowań po jednorazowych zakupach w sklepach spożywczych. Wszystko co kupujemy opakowane jest w ka...

Powiew wiosennych zmian!

Powiew wiosennych zmian!

Jak obudzić się po zimie? Myślę, że najprościej i najłatwiej zacząć od przyjemności. Zadbajmy o siebie od środka i od zewnątrz. Na...

Komentarze
Podziel się

copyright ©2019 dekoeko.pl