5 Innowacyjnych Sposobów Na Upcykling Fusów Po Kawie

Deko Eko

November 03, 2021

Czy wiesz, że kawa należy do najpopularniejszych napojów na świecie? Zapewne tak. Jednak skala tej popularności może być zaskakująca - globalna konsumpcja kawy przekłada się na średnio 42,6 litra napoju spożywanego rocznie przez przeciętną osobę. Kawa zajmuje ponadto 4% światowej sprzedaży wszystkich napojów, mieszcząc się w pierwszej dziesiątce. Nie dziwi także fakt, że znaczna część tej konsumpcji odbywa się w miejscu pracy. Kto bowiem nie lubi zacząć dnia od filiżanki kawy?

Produktem ubocznym procesu parzenia kawy są fusy, podobnie zresztą jak w przypadku herbaty. Nawet niewielkie, kilkuosobowe biuro generuje miesięcznie kilka kilogramów fusów po kawie, które w większości przypadków zapełniają kosze i nie są w żaden sposób przywracane do obiegu. W tym artykule podzielimy się kilkoma świetnymi pomysłami, jak wykorzystać metody upcyklingu, aby przekształcić brązową miazgę kawową w unikatowe produkty, które uzupełnią wystrój domu lub biura.

 

zmielona kawa w podajniku

 

Fusy kawowe to naturalny nawóz

Zanim przyjrzymy się niektórym z najbardziej kreatywnych sposobów wykorzystania fusów, rozważmy najpierw domowe sposoby na upcykling. Gdy kawę spożywany na małą skalę w gospodarstwie domowym - powiedzmy kilkanaście filiżanek w tygodniu -  warto zatroszczyć się przy okazji o rośliny, dla których fusy to świetny, naturalny nawóz. Fusy są bogate w fosfor i azot oraz pomagają w utrzymaniu dobrego stanu gleby i wzrostu roślin. Ponadto kofeina, substancja odpowiedzialna za podnoszenie ciśnienia krwi, działa w ten sam sposób na rośliny, wzmagając ich wzrost.
 

Fusy po kawie pomagają skórze i niwelują przykre zapachy

Kawa, dzięki swojemu silnemu aromatowi, doskonale absorbuje przykre zapachy. Ususzone fusy można umieścić w woreczku i zostawić go w łazience lub w szafie. Ponadto, jeśli interesuje Cię tworzenie kosmetyków w zaciszu domowym, kawę zmieszaną z gliceryną można uformować w mydło, które ma zbawienny wpływ na skórę.

 

Kaffe Bueno producent mąki z fusów po kawie

 

Fusy po kawie mogą być poddane upcyklingowi na skalę przemysłową

Ponowne wykorzystanie zużytych fusów kawowych jest również powszechną praktyką w różnych gałęziach przemysłu. Oto kilka przykładów. Niektórzy producenci tekstyliów używają brązowych pigmentów do barwienia odzieży w sposób naturalny. Fusy po kawie mogą tworzyć biomasę, która z powodzeniem zastępuje bardziej tradycyjne paliwa. Także przemysł spożywczy szuka nowych zastosowań kawy. Duńska marka Kaffe Bueno ujawniła swoje innowacyjne zastosowanie upcyklingu ziaren kawy w postaci mąki, który w 100% wykorzystuje te materiały. 

Niektóre z powyższych pomysłów łączą w sobie zasady upcyklingu i recyklingu. Teraz pokażemy Wam produkty, które - będąc wykonane z niegdyś używanych surowców - mają też dodatkową wartość.

 

doniczki wykonane z fusów po kawie metodą upcyclingu

 

Lampy i doniczki z fusów po kawie? Czemu nie!

Wspomnieliśmy, że świeżo użyte fusy są pożywne dla gleby, ale można je również utwardzić. Fusy najpierw miesza się z wodą, żywicą epoksydową i pigmentami, a następnie formuje, podobnie jak cement, w pożądany kształt lub produkt. Dodanie żywicy do mieszanki gwarantuje bowiem stałą formę materiału. Rozgrzanie sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo stabilna i estetyczna. I tak, przy zastosowaniu tej metody powstają np. unikatowe doniczki na kwiaty. Są tak samo poręczne jak ceramika, a do tego mają wysoki stopień personalizacji, ponieważ metoda produkcji nie jest tak zautomatyzowana jak w przypadku plastikowych doniczek produkowanych na większą skalę.

 

lampy wykonane z fusów po kawie metodą upcyklingu

 

Jeśli szukasz nowego zestawu świateł lub lamp do urozmaicenia wnętrza, z pomocą przychodzi upcykling fusów z kawy. Jeden z projektantów, który współpracuje z Deko Eko, tworzy wspaniałe lampy, które zawierają niezrównane połączenie naturalnych odcieni drewna i ciemnej kawy, tworząc w ten sposób bardzo organiczną estetykę. 

Co ciekawe, podobną technologię zastosowano również w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie plewy z kawy były podstawą niektórych części samochodowych Forda. Według danych firmy zastosowanie plew kawowych wiązało się z 20% zmniejszeniem masy i 25% mniejszym zużyciem energii w porównaniu z materiałami niezrównoważonymi.

 

podstawki do kubków wykonane z fusów po kawie dzięki zastosowaniu upcyklingu

 

Podstawki do kawy w pięknych kolorach

Dzięki elastyczności masy fusów kawowych, nasi projektanci tworzą również jedyne w swoim rodzaju podstawki pod kubki czy kieliszki. Podkładki są mieszane z żywicą epoksydową i pigmentami, które łącząc się, tworzą niepowtarzalne kolory. Takie produkty są wykonywane ręcznie i z pewnością będą przyciągać wzrok.

Deko Eko - współpraca z siecią Żabka

Żabka to ogromny gracz na rynku sklepów spożywczych - w całym kraju franczyza wynosi ponad 7 tys. lokali. Dzięki swojej popularności, coraz więcej osób zaopatruje się w poranną kawę właśnie tam. Wedle informacji sieci sklepów, miesięcznie generuje to ponad 100 kg kawowych odpadów. To zmotywowało Żabkę do szukania kreatywnego rozwiązania na uporanie się odpadami powstałymi w wyniku mielenia i parzenia kawy w sklepach. 

Ważny był także aspekt zachęcenia franczyzobiorców i zaangażowania ich w upcyklingową ideę. Deko Eko wraz z niemieckim partnerem specjalizującym się w tym konkretnym materiale, opracowało serię filiżanek wykonanych z utwardzonych odpadów po fusach z kawy. Więcej o tym projekcie możesz poczytać tutaj.

Stosując innowacyjne technologie upcyklingu, można osiągnąć szereg wspaniałych produktów. Aby w pełni wykorzystać możliwości upcyklingu, rozpocznij współpracę z Deko Eko. Jeśli masz w swojej firmie zagorzałych kawoszy, skontaktuj się z nami i porozmawiajmy!

Related Content