5 nowatorskich pomysłów na upcykling papierowych odpadów w Twojej firmie

Deko Eko

May 19, 2021

Każdego dnia w naszych biurach generowane się odpady papierowe. Począwszy od ulotek i katalogów, a skończywszy na wszelkiego rodzaju dokumentach, nie da się wykreślić papieru z biurowego obiegu. Pojawia się pytanie - czy należy dążyć do zaprzestania użycia papieru, czy znaleźć rozwiązanie pozwalające na jego przetwarzanie w sposób lepszy dla środowiska.

W tym artykule znajdziesz kilka innowacyjnych sposobów na przetworzenie papierowych odpadów dzięki upcyklingowi.

Recykling vs. upcykling odpadów z papieru - na czym polega różnica?

Mechaniczny proces przetwarzania śmieci, w którym dany materiał zostaje przywrócony do swojego pierwotnego stanu (jak tektura lub papier) lub rozbity na czynniki pierwsze (większość plastików), nazywamy recyklingiem. W przypadku papieru, podarte dokumenty oraz inne odpady zostają najpierw zmieszane z wodą, a następnie podgrzane dzięki czemu wytwarza się wilgotna masa, tzw. pulpa drzewna.

Z niej formuje się arkusze papieru, używane potem do wytwarzania gotowych produktów. Papier może poddany recyklingowi wielokrotnie, nawet do 7 razy. 

Recykling pozwala zatem uniknąć spalania odpadów - które przyczynia się do zanieczyszczania powietrza - a także utrzymać materiały w obiegu więcej niż jednorazowe ich użycie. Ponadto, recykling papieru pozwala na lepszą gospodarkę lasów dzięki redukcji zapotrzebowania na nowe drewno.

Skoro recykling ma tyle zalet, czemu nie jest stosowany w przypadku wszystkich papierowych odpadów?

Podstawowym problemem jest skala. 

Recykling jest opłacalny przy dużych nakładach, a jego efektywność jest uzależniona od materiału. Niektóre materiały - np. plastiki - mogą podlegać zjawisku separacji. Jeśli do tego dojdzie, plastik nie może być już ponownie użyty do produkcji tego samego produktu, ponieważ trwałość nowo powstałego tworzywa jest mniejsza niż pierwotnie.

Upcykling rozwiązuje wiele z powyższych problemów. 

Może być stosowany na mniejszej skali, ponieważ zakłada on przetwarzanie odpadów w celu wytworzenia produktów o innym charakterze - a także w wielu przypadkach - większej wartości. To oznacza, że odpady plastikowe typu PET niekoniecznie muszą zostać przetworzone tylko w taki sposób, by otrzymać z nich butelki.

Nie ma także ograniczeń związanych z materiałem. 

Niektóre projekty upcyklingowe mieszają różne rodzaje odpadów w celu wyprodukowania unikalnych przedmiotów, używanych jako gadżety, elementy wystroju wnętrz, a nawet większe przedmioty używane w aranżacji przestrzeni publicznej. 

Co może powstać gdy połączy się kreatywne umysły oraz papierowe odpady? Oto kilka pomysłów.

5 kreatywnych pomysłów na użycie papierowych odpadów w procesie upcyklingu

Ustaliliśmy, że skala to nie problem - możesz wdrożyć upcykling nawet w kilkuosobowym biurze. Dzięki Deko Eko przekażesz swoje papierowe odpady projektantom, którzy użyją ich do stworzenia niezwykłych przedmiotów. Pomożemy Ci również z opracowaniem wewnątrz-firmowego eventu bazującego na upcyklingu, który zwiększy świadomość Twoich pracowników na temat środowiska.

A przy okazji, może powstać jeden z poniższych produktów! 

Kolorowe torby z upcycklingu

Odważna paleta barw przykuwa wzrok, czyż nie? Te torby są wykonane z przetworzonych odpadów z papieru, i mogą być wykorzystane na wiele sposobów - od codziennych zakupów po upominek dla klientów Twojej firmy.  

Minimalistyczne notatniki w stylu czerpanego papieru

Taki prosty upominek z Twoim logotypem to świetny sposób, by przemycić ekologiczną filozofię firmy w sposób nienachalny. Notatniki mogą być utrzymane w minimalistycznej tonacji, lecz możliwości jest więcej. A może podpasują jako onboardingowy prezent dla nowych członków załogi? Decyzja jest Twoja!

Peruwiańska inspiracja - papierowe kosze

Warsztaty upcyklingowe to nie tylko nauka i uświadamianie pracowników, ale także świetna rozrywka. Jednym z większych wyzwań będzie własnoręczne zrobienie koszyka inspirowanego peruwiańską kulturą, pełną żywych kolorów. Kosze mogą być różnej wielkości, dzięki czemu sprawdzą się jako pamiątka z warsztatów dla ich uczestników, ale także jako element akcji charytatywnej zwieńczającej warsztaty.

Stylowe lampy z odzysku

Nasi projektanci, którzy współpracują z Deko Eko, wykorzystują odpady na wiele sposobów - jednym z bardziej wyróżniających się są projekty firmy BANGLA, oraz ich piękne lampy wykonane z papieru. Ten nietuzinkowy design przykuje uwagę w biurze - może warto odświeżyć jego wystrój a przy okazji pomóc środowisku?

Talerze oraz inne naczynia z papieru

Dzięki upcyklingowi, papier może zostać wykorzystany w formie nowoczesnych wazonów, talerzy oraz innych elementów wystroju wnętrz. W tym specjalizuje się jeden z projektantów współpracujących z Deko Eko.

Jak pokazują powyższe przedmioty, upcykling opiera się na kreatywności, ale także stwarza pretekst do przemyślenia wartości Twojej firmy. Świadoma gospodarka odpadami nie jest specjalnie intrygującym tematem, ale przeprowadzenie warsztatów, edukacja pracowników oraz akcja charytatywna to mocne komunikaty pasujące do zrównoważonej firmy. 

Jednocześnie, upcykling sprowokuje do przemyślenia niektórych procesów oraz działań wewnątrz Twojej działalności. Rebranding może bazować na upcyklingu, zaś wszelkie promocje, wydarzenia (np. obecność na targach) może obyć się bez generowania dodatkowych odpadów z papieru.  

Podsumowanie

Jak widzisz, upcykling odpadów z papieru otwiera szeroki wachlarz działań i akcji, które możesz przeprowadzić. To od Ciebie zależy jak wykorzystasz metody upcyklingu (o których przy okazji możesz poczytać tutaj), i czy będą one integralną częścią filozofii całej firmy. 

Zainspiruj się propozycjami z naszego sklepu już teraz:

Przejdź do sklepu!

Related Content