Upcykling to sprawniejsza gospodarka odpadami w Twojej firmie - sprawdź dlaczego!

Deko Eko

May 06, 2021

W dobie coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój, warto zainteresować się tematem przetwarzania odpadów generowanych przez Twoją firmę. Pośród najpopularniejszych metod - oprócz standardowej segregacji oraz likwidacji śmieci poprzez np. spalanie - istnieją recykling oraz upcykling. Metody te różnią się w zależności od rodzaju przetwarzanych odpadów, wymaganej skali oraz efektu końcowego.

Właściciele firm często zderzają się z potrzebą działania w zakresie gospodarowania odpadami w jednym z dwóch przypadków. Pierwszy z nich to dynamiczny rozwój, a tym samym rosnące koszty związane z odpadami. Drugi scenariusz związany jest z wprowadzeniem nowego rozporządzenia, które wprowadza konkretne zasady postępowania. Dla przykładu - nowy podatek od odpadów w UE będzie oznaczał dodatkowe koszty za każdy kilogram odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych nie poddanych recyklingowi. 

Jednak niezależnie od tego, czy masz do czynienia z rosnącą skalą operacyjną czy też nowymi obostrzeniami narzucającymi konkretne działania, przetwarzanie odpadów to często spory koszt stały.

Poza wnioskami wyciąganymi na bazie tabel w Excelu, które wykazują potrzebę optymalizacji obszaru zarządzania odpadami, należy też wziąć pod uwagę nasze środowisko w skali globalnej. Wybór najbardziej wydajnego i zrównoważonego sposobu przetwarzania odpadów oznacza korzyści dla firmy, ale także wielu innych interesariuszy - np. lokalnych mieszkańców. 

W tym tekście udowodnimy, że upcykling jest często lepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu, zarówno od strony kosztów, jak i aspektu środowiskowego.

 

 

Upcykling to proces nadawania nowej wartości produktom powstałym z przetwarzania odpadów

Zacznijmy od przybliżenia obydwu wspomnianych metod.

Recykling odpadów oznacza ponowne przetwarzanie, w którym dany materiał jest rozkładany na czynniki pierwsze, zaś w procesie recyklingu zostaje przywrócony do ponownego użycia w tej samej formie. Innymi słowy, butelka PET może zostać poddana recyklingowi, i poprzez rozłożenie plastiku na czynniki pierwsze, materiał ten może zostać ponownie użyty do stworzenia takiej samej butelki. Należy jednak podkreślić, że niektóre rodzaje polimerów nie są już tak trwałe po procesie recyklingu. Ponadto, recykling wymaga użycia nowego materiału by przeprowadzić proces rozkładu. 

Upcykling pozwala zaś nadać dodatkową wartość produktowi, który powstał w efekcie przetwarzania. Odpady są również poddane obróbce, ale w taki sposób by nowo powstałe przedmioty miały inne przeznaczenie. Zobrazujmy to na przykładzie. Odpady z papieru mogą zamienić się w unikatowe wykończenie lampy, a także notatniki w minimalistycznym stylu. Szklane butelki mogą zaś być przetworzone tak, by powstały z nich miski na owoce, czy też stojaki na wizytówki.

Istnieje także kilka metod, których używa się do przetwarzania odpadów w ramach upcyklingu, o których możesz przeczytać więcej tutaj[link]. 

Podstawowa różnica pomiędzy upcyklingiem a recyklingiem tkwi zatem w efekcie końcowym. Także i zastosowanie obydwu metod nie jest takie samo - recykling zaczyna być opłacalny dopiero przy skali przemysłowej, podczas gdy upcykling pozwala na zarządzanie odpadami w skali mniejszej firmy.

 

 

Upcykling odpadów zachęca do interakcji

Ogromną zaletą upcyklingu jest także kreatywność, która napędza mechaniczną część całego procesu. Firma Deko Eko przeprowadziła szereg  ciekawych projektów, w których odpady posłużyły za pretekst do zorganizowania specjalnych wydarzeń edukacyjnych dla pracowników i najbliższego otoczenia swoich klientów. Zwiększając świadomość dotyczącą odpadów oraz środowiska możesz także zadbać o team-building, a produkty stworzone podczas warsztatów upcyklingowych wykorzystać jako oryginalne gadżety dla Twoich klientów. Wiele z przedmiotów utworzonych poprzez przetwarzanie papieru, szkła czy plastiku to elementy wystroju wnętrz, lub ozdoby artystyczne, ale głównym ograniczeniem jest wyobraźnia. 

Mimo tego, że upcykling lepiej traktować jako długofalową strategię, jednorazowe akcje skupione na takim sposobie radzenia sobie z odpadami mogą być świetnym sposobem na zbudowanie dobrego PR wokół Twojej marki. Możesz pochwalić pracowników za dzień upcyklingu, udostępnić zdjęcia z eventu, a także zorganizować aukcję wytworzonych przedmiotów. 

Pamiętaj, że coraz więcej konsumentów oczekuje od firm większej odpowiedzialności społecznej, a to jednoznacznie związane jest z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój. Dzisiaj działania wspierające środowisko nie są już ciekawostką, ale niezbędnym elementem Twojej oferty. 

Aspekt zrównoważonego rozwoju łączy się również z transparentnością Twojego biznesu. Upcykling to sposób na to, by mądrzej zarządzać odpadami na mniejszą skalę, ale także by zachęcić pracowników do zmian w ich własnym sposobie myślenia. Upcykling zainspiruje ich do wprowadzenia zmian w życiu prywatnym, albo przynajmniej zwróci uwagę na globalny problem związany z generowaniem setek tysięcy ton odpadów na świecie.

 

 

Skala sprzyja recyklingowi, a wszechstronność to domena upcyklingu

Znając wszystkie korzyści płynące z upcyklingu, pojawia się pytanie. 

Dlaczego recykling jest znacznie częściej pojawiającym się sposobem przetwarzania odpadów? 

Przede wszystkim, recykling stanowi rozwiązanie odpowiednie dla skali przemysłowej. Dzięki recyklingowi ogranicza się produkcję nowych surowców sztucznych, a także wycinkę drzew. Mimo to, recykling jest skuteczny głównie w przypadku surowców pochodzenia naturalnego - np. papieru czy kartonu. Z uwagi na delikatny charakter tych materiałów, są one zdecydowanie lepsze do wykorzystania w recyklingu. 

Upcykling nie tylko sprawdza się przy większym zakresie materiałów, ale jest też dobrym rozwiązaniem przy projektach na mniejszą skalę. Dzięki upcyklingowi powstają nowe produkty o wyższej jakości, które można sprzedać, utrzymując tym samym odpady w cyklu życia nowego produktu. Ponadto, produkty upcyklingowe nie są przeznaczone do użycia jednokrotnego - uzyskane przedmioty mają wartość długotrwałą.

Podsumowanie

Powyższe informacje pozwalają zrozumieć dlaczego upcykling jest przyszłościowym rozwiązaniem w kontekście sprawnego zarządzania odpadami. W zależności od rodzaju biznesu, który posiadasz, Deko Eko pomoże Ci dobrać odpowiednie metody upcyklingu, a także rodzaje produktów które mogą zostać wytworzone z Twoich odpadów. Skontaktuj się z nami - kliknij tutaj.

Related Content