Upcykling szkła - 4 innowacyjne produkty ze zużytych butelek i opakowań szklanych

Deko EKo

June 17, 2021

Według najnowszych raportów nt. przetwarzania odpadów ze szkła w Europie, ponad 76% opakowań z tego materiału jest poddawanych recyklingowi w UE. Szkło to bez wątpienia najlepszy przykład tworzyw, które świetnie działa w ramach procesu recyklingu w obiegu zamkniętym. Sytuacja nie jest tak kolorowa w każdym przypadku. Chociaż recykling okazuje się bardzo wydajny na dużą skalę, wiele materiałów nie nadaje się do przetwarzania w ten sposób. 

Alternatywą może być upcykling odpadów. W przypadku szkła istnieją rozwiązania stworzone z myślą o mniejszych firmach, które chcą dbać o środowisko w swojej codziennej działalności. Poniżej prezentujemy przedmioty, które powstały w wyniku upcyklingu odpadów szklanych. Zainspiruj się i zobacz jak proste jest wejście w świat upcyklingu!

Szkło - jeden z najlepszych materiałów do ponownego wykorzystania

Zacznijmy od ciekawostki. Czy wiesz, że szkło może być jednym z najstarszych odkrytych materiałów? 

Historycy twierdzą, że pierwsze ślady produkcji szkła sięgają starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Szkło, prawie tak stare jak nasza cywilizacja, było wykorzystywane na wiele sposobów - od architektury po stolarstwo i przemysł opakowaniowy (w zależności od okresu). Wachlarz jego zastosowań jest ogromny, zaś dodatkowym atutem jest jego żywotność. W zależności od tego, czy szkło jest cienkie lub grube, hartowane lub nie, może być z powodzeniem wykorzystane do przechowywania i transportu produktów wymagających wysokiej lub niskiej temperatury.

Czy szkło jest także dobre dla środowiska?

W przeciwieństwie do polimerowych tworzyw sztucznych, które wciąż stanowią największe wyzwanie w zakresie gospodarki odpadami, szkłojest dobrym materiałem do recyklingu. Po podgrzaniu oczyszczonych szklanych odpadów, surowiec przechodzi w stan płynny. W trakcie całego procesu szkło nie traci swoich walorów konstrukcyjnych ani właściwości. W konsekwencji nie ma niebezpieczeństwa utraty wartości materiału, tak jak ma to miejsce w przypadku plastiku oraz jego rozkładu na czynniki pierwsze.

Gdy mamy do czynienia z mniejszą skalą produkcji odpadów szklanych, do gry wkracza upcykling. Z tych samych powodów, które wyjaśniliśmy powyżej, odpady szklane można łatwo przerobić na nowe, innowacyjne produkty. 

Przyjrzyjmy się zatem kilku koncepcjom zrealizowanym przez projektantów, którzy współpracują z Deko Eko.

 

 

Szklane lampy i żyrandole

Sprowadzając butelki w jednym kolorze, projektant współpracujący z Deko Eko stworzył wyjątkową lampę, która świeci ciepłym, butelkowym kolorem. Potraktuj to jako świetny dodatek do sali konferencyjnej lub przestrzeni do „cichej pracy”!

 

 

Małe lasy zamknięte w wypalonych żarówkach

Z pewnością znasz fenomen związany ze szklanymi lasami, czyli małymi ekosystemami odzwierciedlającymi funkcjonowanie lasu. To zarówno świetny gadżet w biurze, jak i ozdobny element mieszkania. 

Ale zamiast wybierać miniaturowe ekosystemy w nowych słoikach, postaw na szkło z recyklingu. Dzięki owocnej współpracy Deko Eko i jednego z naszych projektantów, z powodzeniem zamieniliśmy szklane fiolki i żarówki w piękne domy dla roślin. Możesz również przerobić szklane słoiki z biura, aby uzyskać ten sam efekt.

 

 

Miski wykonane z butelek po winie

Masz jeszcze kilka zużytych butelek wina z imprezy firmowej? A może to zużyte opakowania po wodzie? Użyj ich do stworzenia misek na „owocowe środy” lub jako tace w biurze. Będą oryginalnym elementem wystroju, a funkcjonalnością i oryginalnością dorównują nawet ceramice.


 

 

Szklany stojak na wizytówki

Prosty, stylowy gadżet, który sprawdzi się w każdym biurze! Zamiast kupować nowe etui na karty - często wykonane z taniego, nieprzetwarzalnego plastiku - możesz przekazać szklane odpady DekoEko i zamienić je w proste gadżety, które przydadzą się Twoim pracownikom.

Odpady szklane z Twojego biura

Trudno się nie zgodzić, że te produkty pokazują morze możliwości, bazując na kreatywności i zdolnościach utalentowanych upcyklingowych projektantów. 

Korzyść płynąca z upcyklingu to przede wszystkim efekt zamkniętej pętli. Raz wyprodukowany materiał nie jest przetwarzany wielokrotnie, ale otrzymuje drugie życie w zupełnie innym celu. Co więcej, powyższe produkty nie są przeznaczone do jednokrotnego użytku jak butelki - to elementy wystroju wnętrz lub doposażenie kuchni, które będzie z Tobą na lata.

Pomyśl także o wydarzeniach organizowanych w Twoim biurze. Po zakończeniu pandemii spotkania przecież powrócą! Zbieranie wszystkich szklanych odpadów z każdego organizowanego przez Ciebie wydarzenia jest łatwe i nie wymaga dodatkowego wysiłku. A w ramach akcji dotyczących tematów związanych z ochroną środowiska, możesz zachęcić pracowników do wyrzucania wszelkich odpadów szklanych do specjalnych pojemników. Zebrane odpady są następnie niezbędnym zasobem, który może być początkiem nowego projektu przeprowadzonego we współpracy z projektantami Deko Eko.

Twoja kolej!

Czy Twoja głowa jest już pełna pomysłów? Mamy nadzieję, że tak. Spójrz na inne koncepcje - nasze zalecenia dotyczące zarządzania starymi banerami, katalogami itp. - lub kliknij poniżej i skontaktuj się z naszym zespołem już dziś.

Porozmawiaj z nami
 

Related Content