Bank Pekao S.A. postanowił w innowacyjny sposób obdarować, ale i ekologicznie natchnąć liderów wolontariatu w Banku i uczcić w ten sposób Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony 5 grudnia.
Bank przekazał nam zużyte monitory, z których przy pomocy upcyklingowego specjalisty uzyskaliśmy płyty główne, które z kolei stały się materiałem do przygotowania linii wyjątkowych upcyklingowych akcesoriów. Pod okiem naszych projektantów, elektrośmieci zmieniły się w prawdziwe dzieła sztuki. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby wydobyć urok zużytych "elektro- odpadów", przekształcając je w piękną biżuterię – wisiorki i łańcuszki.
Wybrany do projektu upcyklingowy designer to mieszkanka Katowic, zapatrzona w postindustrialny klimat tego miasta - projektantka biżuterii upcyklingowej, industrialnej i steampunkowej z nutką nostalgii.
Wykorzystując nasze unikalne doświadczenie, stworzyliśmy niepowtarzalną linie biżuterii z płyt głównych pochodzących z ponad stu zużytych monitorów, przekazanych przez Bank Pekao SA - łącząc ze sobą metale i żywice. Płyty główne zostały rozlutowane, pocięte, oszlifowane i zalane krystaliczną żywicą, a następnie wklejone w oprawy, które, podobnie jak łańcuszki, zostały wykonane ze stali szlachetnej.
Dzięki temu projektowi, nadaliśmy drugie życie dużej partii "elektro-śmieci", które wróciły do obiegu w postaci pięknej upcyklingowej biżuterii, która trafiła w ręce pracowników Banku (liderzy wolontariatu). Był to świetny sposób na to by zwiększyć wśród pracowników świadomość w tematach związanych z gospodarką cyrkularną, upcyklingiem i zrównoważonym rozwojem.
W przyszłości planujemy przeprowadzić z naszym partnerem biznesowym kolejne projekty tworzone w duch upcyklingu i gospodarki cyrkularnej. Chcielibyśmy też wprowadzić zaprojektowaną linię biżuterii na rynek, poprzez brandowany Shop in Shop, dostępny na platformie Deko Eko - w ten sposób cyrkularny przekaz będzie mógł dotrzeć do jeszcze większej liczby konsumentów.
Deko Eko od lat wspiera firmy i międzynarodowe korporacje w procesach i projektach związanych ze zrównoważonym rozwojem i gospodarką cyrkularną. Z końcem 2020 roku nasza misja i biznes nabrały dodatkowego przyspieszenia wraz z implementacją pierwszego w Europie cyrkularnego B2B marketplace (platformy), gdzie setki upcyklingowych designerów pomagają naszym firmowym partnerom przetworzyć swoje odpady w wyjątkowe produkty konsumenckie i niebanalne podarunki, stworzone w duchu upcyklingu.
Jednym z naszych partnerów biznesowych, z którym mieliśmy okazję współpracować w 2020 r. przy upcyklingowej produkcji jest drugi największy polski bank - PEKAO. W ramach tego projektu przygotowaliśmy kolekcję upcyklingowej biżuterii, wykonanej z części starych monitorów komputerowych. Okazją do przeprowadzenia tego projektu był obchodzony 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.