homeSuccess StoriesStock spirits
Upominki świąteczne ze szklanych odpadów

Informacje o
Projekcie


Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja by zwiększyć świadomość pracowników i kontrahentów w tematach takich jak gospodarka cyrkularna, zrównoważony rozwój czy innowacyjny recykling. Sposobem na to może być produkcja upominków świątecznych z materiałów odpadowych firmy.

Pomysłu na takie upominki poszukiwała firma Stock Spirits, zajmująca się produkcją alkoholi. Firma podkreśla, że jest świadoma swojej odpowiedzialności środowiskowej i ustawicznie poszukuje sposobów by zmniejszyć wpływ działalności na zmiany klimatu. Częścią strategii Stock Spirits są również aktywności, zwiększające świadomość środowiskową pracowników.  

Poszukując kreatywnego i zaskakującego pomysłu na ekologiczne upominki świąteczne, po konsultacji z Deko Eko, firma zdecydowała o przygotowaniu upominków ze szklanych butelek - odpadów z fabryki. Producent alkoholi wybrał ze swojego portfolio ciekawe, pod względem kształtu, rozmiaru i wielkości butelki i przekazał je Deko Eko. Skontaktowaliśmy się z upcyklingowym twórcą, którego specjalnością są szklane produkty tworzone ze starych butelek. Dokonując wyboru twórcy, kierowaliśmy się unikalnym designem i najwyższą jakością wykonania jego produktów. Znalazło to odzwierciedlenie w opisywanym projekcie. - szklane odpady naszego klienta zamieniły się w kolekcję pięknych talerzy, miseczek oraz kieliszków, które trafiły w ręce zarządu i pracowników Stock Spirits.  

Materiały
których użyliśmy


Dla potrzeb przygotowania kolekcji świątecznych upominków, firma Stock Spirits przekazała Deko Eko 150 butelek po produkowanych przez siebie napojach alkoholowych. W pierwszej fazie projektu, dokonaliśmy analizy odpadu, następnie przeprowadziliśmy tzw. smart matching, na który składał się research podwykonawców specjalizujących się w tym rodzaju odpadu, a następnie zebranie od wyselekcjonowanych twórców, pomysłów na design produktów. 

Wybraliśmy do współpracy twórcę, specjalizującego się w produktach ze szkła, koordynowaliśmy upcyklingową produkcję oraz logistykę całego projektu.
 
Szkło to jeden z najlepszych materiałów do ponownego wykorzystania. Wachlarz zastosowań szklanych odpadów jest ogromny - odpady szklane można łatwo przerobić na nowe, innowacyjne produkty. W przypadku opisywanego projektu, butelki po napojach zamieniły się w kolekcję świątecznych upominków, na którą składały się talerze, miseczki oraz kieliszki do wina. 
 

Efekt
Cyrkularności


Dzięki opisywanemu projektowi, do obiegu wróciły butelki po napojach alkoholowych wytwarzanych przez Stock Spirits. 

W ten sposób, pracownicy Stock Spirits mogli przekonać się w jaki sposób mogą zorganizować proces gospodarowania firmowymi odpadami, aby był zgodny z ideą gospodarki cyrkularnej, a także poznać potencjał upcyklingu, dzięki któremu odpadom można nadać zupełnie nową wartość. Projekt wpisał się w ten sposób znakomicie w politykę firmy, która przykłada dużą wagę do edukacji swoich pracowników w tematach związanych z  ochroną środowiska. 
 

Jednym z ważniejszych celów polityki środowiskowej Stock Spirits jest redukcja ilości wytwarzanych odpadów. 

Szkło jest świetnym materiałem do recyklingu ponieważ podczas całego procesu nie traci swoich walorów konstrukcyjnych ani właściwości. Dobrą i skuteczną metodą przetwarzania szklanych odpadów może być również upcykling, który pozwala zamienić odpady na zupełnie nowe, innowacyjne produkty, które następnie można rozdać w ramach prezentów firmowych lub sprzedać w modelu re-selling w sklepach online lub stacjonarnych. 

Pracownicy Stock Spirits mogli poznać potencjał upcyklingu, dzięki wspólnemu projektowi z Deko Eko, w wyniku którego butelki po napojach alkoholowych zamieniły się w kolekcję ekologicznych upominków świątecznych, którą tworzyły talerze, miseczki oraz kieliszki. 

Był to świetny sposób na zagospodarowanie odpadów w innowacyjny sposób, a także czytelny komunikat dla otoczenia organizacji na temat zaangażowania marki w działania na rzecz ochrony środowiska i jej odpowiedzialności społecznej.

Dowiedz się
więcej