Firma T-mobile zorganizowała aukcję prezentów bożonarodzeniowych dla swoich pracowników w ramach corocznej Aukcji Charytatywnej. Z pomocą projektantów z Dekoeko.com w ramach 8 warsztatów upcyklingowych przeprowadzonych w 4 lokalizacjach, pracownicy oraz ich rodziny wyprodukowali łącznie ponad 160 unikalnych przedmiotów wykorzystując odpady dostarczone przez pracowników firmy, takie jak mechanizmy zegarków, niewykorzystane banery T-mobile, gazety, ulotki, koszulki z logo firmy. Przedmioty, które powstały na warsztatach (etui, naszyjniki, kolczyki, torby upcyklingowe, itp.) zostały wystawione na świątecznej aukcji internetowej.
Materiały których użyliśmy
Nasze oryginalne torby i biżuteria zostały wykonane z szerokiej gamy materiałów. Od części i mechanizmów zegarowych, do niewykorzystanych banerów, ulotek, gazet oraz koszulek T-mobile.
Efekt Cyrkularności
Rzucając wyzwanie konwencji i przedstawiając odpady wytwarzane przez firmę w nowym świetle, pomogliśmy pracownikom oraz ich rodzinom zrozumieć, że materiały odpadowe mają o wiele więcej do zaoferowania niż kiedyś myśleli. W jednym projekcie połączyliśmy wartość gospodarki cyrkularnej w różnych obszarach działalności firmy: od edukowania na temat upcyklingu oraz optymalnego wykorzystania odpadów do zaangażowania pracowników i wspierania akcji charytatywnej, tym jednym działaniem wzmacniając odpowiedzialność społeczną firmy T-Mobile. Łącząc ze sobą aspekt środowiskowy oraz społeczny odpadów, przeszkoliliśmy pracowników T-mobile, którzy wykonali 160 unikatowych przedmiotów takich jak etui, naszyjniki, kolczyki, torby powstałe poprzez upcykling oraz wiele innych, które zostały wystawione na internetowej aukcji bożonarodzeniowej.
Nasz linearny model ekonomiczny jest zbudowany na ograniczoności zasobów. Z jednej strony mamy ciągle wzrastające potrzeby, a z drugiej ograniczone i kurczące się dramatycznie zasoby naturalne. W pełni cyrkularna gospodarka oferuje perspektywę gospodarki globalnej, która jest z założenia regeneratywna. Jako pracownicy i obywatele mamy świadomość, że aby znaleźć odpowiedź na współczesne wyzwania gospodarki odpadami, potrzebujemy szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia społecznego. Tylko to, w połączeniu z przełomowymi technologiami, może doprowadzić do sukcesu na tym polu. Z pewnością nie chcesz stracić szansy na danie drugiego życia swoim odpadom, oszczędzając ograniczone zasoby, a zyskując nowe produkty bez ponoszenia zbędnych kosztów, a co ważniejsze dołączając do spektakularnego ruchu cyrkularnej gospodarki.