homeSuccess StoriesMiles promoocean
Drugie życie ubrań roboczych

Informacje o
Projekcie


W dzisiejszych czasach, to co modne zmienia się błyskawicznie. Popularne marki odzieżowe regularnie odnawiają swoje kolekcje - niektóre nawet więcej niż 20 razy w roku!

Do ich produkcji używa się tony nowych materiałów, wykorzystuje hektolitry wody, a pracownicy szyją często odzież w niegodziwych warunkach.

Ponad 85% tekstyliów trafia na wysypiska śmieci, a pozostałości barwników tkanin są często wylewane do rowów, strumieni lub rzek.

Aby ograniczyć ilość tekstylnych odpadów, coraz więcej marek, wykorzystuje stare ubrania do tworzenia nowych lub przerabia zużyte, nieaktualne kolekcje w zupełnie nowe przedmioty.

Na takie działania zdecydowała się m.in. znana niemiecka sieć handlowa, która - w ramach firmowej polityki zrównoważonego rozwoju  - stara się m.in. ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. 

Współpracowaliśmy z Miles Promoocean - międzynarodową grupą specjalizująca się w tworzeniu holistycznych koncepcji produktowych dla globalnych marek.  Jeden z klientów Miles Promoocean,  duży niemiecki detalista, poszukiwał rozwiązania problemu zalegającej w magazynach nieaktualnej odzieży roboczej.

Szukaliśmy pomysłu na nadanie drugiego życia nieaktualnej odzieży roboczej tak, aby nie zalegała w magazynach, a jej los nie kończył się na wysypiskach. Pobraliśmy próbki materiału, przeanalizowaliśmy odpad, a następnie zebraliśmy pomysły od upcyklingowych twórców współpracujących z Deko Eko. Po analizie ich propozycji, zaproponowaliśmy klientowi rozwiązanie - przeszycie ubrań na funkcjonalne torby na zakupy. Ostatecznie, w wyniku projektu powstało 4380 takich toreb, które trafiły w ręce pracowników sieci handlowej.

Materiały
których użyliśmy


Branża odzieżowa odpowiada aż za 10% emisji dwutlenku węgla w skali globalnej, a także jest drugim co do wielkości konsumentem wody na świecie. Ogromnym problemem są zalegające kolekcje nieaktualnej, niemodnej odzieży.  Choć ubrania robocze stanowią relatywnie małą część przemysłu odzieżowego, problem wykorzystania nieaktualnych kolekcji wymaga rozwiązania, tak jak w przypadku masowej produkcji kierowanej do klienta indywidualnego. 

To właśnie nieaktualna odzież robocza - koszule dla pracowników - była głównym materiałem, który wykorzystaliśmy w ramach projektu dla dużej sieci detalicznej, prowadzonego na zlecenie firmy Miles Promocean.

W wyniku projektu, koszule robocze zostały przeszyte na torby typu shopping bag, które miały służyć pracownikom podczas zakupów. Wykonaniem toreb zajęło się przedsiębiorstwo społeczne, zatrudniające do produkcji osoby z niepełnosprawnościami. To kolejny, obok środowiskowego wymiaru, pozytywny wpływ naszej współpracy z niemiecką siecią. Propozycja powierzenia produkcji przedsiębiorstwu, w którym zatrudnienie mogą znaleźć osoby najbardziej potrzebujące, została bardzo pozytywnie przyjęta przez detalistę ponieważ bardzo dobrze wpisała się w politykę firmy w zakresie  odpowiedzialności społecznej.

Przedsiębiorstwo to przygotowało na nasze zlecenie 4380 toreb. Odznaczają one funkcjonalnością i trwałością - są wytrzymałe, a po złożeniu mieszczą się w kieszeni spodni lub kurtki.

 

Efekt
Cyrkularności


Projekt przeprowadzony dla niemieckiej sieci, na zlecenie agencji Miles Promocean pokazał, że nieaktualne ubrania i kolekcje odzieży nie muszą trafiać na wysypiska, ale z powodzeniem mogą wrócić do obiegu, zamieniając się w nowe i trwałe przedmioty.  Nieaktualne koszule robocze zamieniły się w torby zakupowe, które trafiły do pracowników tej sieci detalicznej.  

Duży nakład toreb - 4380 sztuk - pomógł w szerokim dotarciu do pracowników sieci z edukacją na temat idei gospodarki cyrkularnej oraz pozwolił pokazać potencjał upcyklingu, dzięki któremu pozornie niepotrzebne przedmioty zyskują drugie życie. 

Inne firmy posiadające nieaktualną odzież roboczą w swoich magazynach, mogły zainspirować się projektem wdrożonym we współpracy z Miles Promoocean.
 

Problem odpowiedzialnego podejścia do gospodarowania odpadami jest w przypadku odzieży roboczej, równie istotny co w odniesieniu do masowo produkowanych kolekcji przeznaczonych dla indywidualnych użytkowników. Obecnie, aż 85 procent wszystkich tekstyliów, trafia na wysypiska.

Popularna sieć handlowa, dzięki wspólnemu projektowi z Deko Eko, pokazała, że wysypiska nie są jedynym rozwiązaniem problemu nieaktualnej odzieży. Dzięki upcyklingowi, nieaktualna odzież może zamienić w zupełnie nowe przedmioty i dzięki temu nie tylko pozostać w obiegu, ale również dać nową wartość jej dotychczasowym użytkownikom - dzięki naszemu projektowi, nieaktualne koszule “wróciły” do pracowników w postaci toreb na zakupy.

Przygotowane w ramach projektu, torby nie muszą być jedynym pomysłem na wykorzystanie starych ubrań.  W ten sposób można tworzyć również np. plecaki czy nerki.  Innowacyjnym zastosowaniem zbędnych tekstyliów może być zaś ich wykorzystanie do produkcji mebli, czy elementów dekoracji wnętrz.

Dowiedz się
więcej